Vedeli ste, že v decembri slávi svoj svetový deň brownies? Áno, aj tento nenápadný, zaujímavo mokrý, čokoládový koláčik, ktorý by sa voľne do slovenčiny mohol preložiť ako “hnedáčik”, má svoj sviatok. A čo to vlastne je, to “brownies”? Ak by sme hľadali nejakú slovenskú obdobu tejto maškrty, išlo by o jeden z druhov čokoládovníka.

Najdôležitejšou surovinou je totiž čokoláda, veľa čokolády a kakaa. Avšak od klasických koláčov sa líši hlavne tým, že nie je suchý, ale je krásne vláčny, mäkký, niekedy by sa mohlo zdať, že nedopečený. Ale hlavne je chutný.

Dnes sa už dá nájsť množstvo zaujímavých receptov. S cukrom, bez cukru, s cviklou, cukinou, vegánske alternatívy, nepečené raw verzie. Základom u každého z nich je však kakao, alebo čokoláda, roztopená v tuku a čo už k tomu pridáme je len a len na nás.
My tu dnes máme pre vás tip na chutný, zdravší, ale hlavne nenáročný koláčik menom brownies.

Čo budete potrebovať:

2 1/2 šálky hladkej špaldovej múky (môže byť aj pšeničná alebo celozrnná)

1/4 šálky javorového sirupu (alebo iného sladidla)

1/2 šálky rastlinného mlieka (môže byť aj kravské)

1/4 šálky kakaa

1/4 šálky vody

10 PL oleja

100 g čokolády na varenie

3 vajcia

1 ČL prášku do pečiva

1/2 ČL soli

Postup:

Vo veľkej mise zmiešame suché prísady (múku, kakao, prášok do pečiva, soľ). Vo vodnom kúpeli roztopíme čokoládu. Pridáme olej, mlieko, vajcia po jednom, javorový sirup a poriadne premiešame. Vlejeme do misky so suchými prísadami a opäť premiešame. Vylejeme na plech a dáme piecť na 25-30 minút pri 180 stupňov, určite nie viac.

A nám už neostáva nič iné, len vám zapriať dobrú chuť. 🙂

Foto: autor

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Ali
Som veľká milovníčka kníh, s čím súvisí aj moje zamestnanie. Momentálne som na materskej a svoje tri roky dovolenky so synom si neskutočne užívam. Vo voľnom čase rada píšem, o všetkom možnom a moje myšlienky zdieľam i ostatným ľuďom. Verejne sa priznám, že neviem variť, no keď zvýši čas, rada upečiem chutný koláčik.