S príchodom letných prázdnin aj na Slovenku vypukne dovolenkový ošiaľ. Presúvanie národov k moru, do hôr či k babke na chalupu bude v čase extrémnych horúčav skúškou nervov. Zapnutá klimatizácia v aute je v podobných situáciách síce dobrý pomocník, no rýchlo a ľahko sa môže obrátiť proti vám v podobe narušeného zdravia. Pre bábätká a menšie deti to platí obzvlášť. 

Ak sa chystáte cestovať autom s deťmi na dovolenku, najmä na dlhé trasy, nemali by ste myslieť len na to, čo zabaliť do kufra. Myslite aj na to, aby váš drobec vďaka klíme počas cesty neochorel. Keďže malé deti nemajú dostatočne vyvinutý termoregulačný systém (a novorodenci vôbec) nevedia spracovať ani extrémne výkyvy teplôt, aké používanie klimatizácie ponúka. Používanie tohto technického zázraku v aute by preto rodičia mali počas jazdy zvážiť a na cestu sa aj v tomto smere vopred pripraviť. Ako?

Klimatizáciu nechajte skontrolovať u odborníka

Celý klimatizačný systém si dajte raz ročne skontrolovať v servise, ideálne pred cestou na dovolenku. Ako upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva, zanedbaná klimatizácia – to je hotová liaheň baktérií, mikroorganizmov či iných “potvoriek”. Už po pol roku sa v neudržiavanej a nepoužívanej klimatizácii môžu parádne rozmnožiť. Zapnutá ventilácia ich v aute rozvíri do ovzdušia a dýchaním sa posádke dostanú do pľúc.

Pri používaní klimatizácie v aute sa okolo výparníka kondenzuje voda obsiahnutá vo vzduchu na jadre výparníka, odkiaľ sa odvádza pod vozidlo. Okolo výparníka je neustále vlhké prostredie – výborná živná pôda pre rôzne plesne, ktorých spóry sa nachádzajú vo vzduchu a často nepríjemne zapáchajú. Zlikvidujete ich antibakteriálnym sprejom, ktorých je viac druhov.

Nerobte si z auta mrazničku

Pri cestovaní s deťmi treba myslieť aj na to, že auto nie je mraznička. Dieťatko nikdy nevkladajte do rozhorúčeného auta, najskôr nechajte päť-desať minút otvorené okná alebo dvere a až potom nastúpte. Toto rovnako platí aj pre dospelý organizmus.

Na obrázku môžete vidieť, ako rýchlo narastá teplota v aute na slnku. Už po pol hodine sa interiér vyhrial na viac ako 30 stupňov (štúdia Štátnej univerzity v San Franciscu)

Aj po naštartovaní motora nesiahajte hneď na zázračný gombík A/C. Odporúča sa až po 10-15 minútach jazdy, na kratších vzdialenostiach sa jej zapínanie vôbec neopláca a skôr tým trpí spotreba pohonných hmôt. Vtedy radšej otvorte okná.

Ako uvádza Úrad verejného zdravotníctva, teplotné rozdiely medzi vonkajškom a vnútorným priestorom by nemali presiahnuť 5-7 stupňov. Teda keď je vonku 30 stupňov, auto by ste mali vychladiť maximálne na 23. Ak z auta vystupujete a nastupujete častejšie, rozdiel by mal byť ešte nižší. Organizmus vtedy najviac trpí, i keď to v danej chvíli možno nepociťujete. Vášmu dieťatku oblečte na cestu svetlé, vzdušné a ľahké oblečenie, i to pomôže, aby sa nestalo lapačom slnečného žiarenia a tepla z neho. Nezabudnite ani na samolepiace tieniace nálepky alebo slnečné bariéry na okná.

Odborníci radia používať klimatizáciu iba 10-15 minút za hodinu, nie počas celej doby jazdy. A keď fúka, nech fúka správnym smerom. Ideálne na čelné sklo alebo nohy, nikdy nie do očí. Vtedy si “zavaríte” akurát tak zapálené rohovky očí.

Už aj na slovenský trh postupne prenikajú výrobky, ktoré sme pred pár rokmi ešte nepoznali, no dnes ich vítame s radosťou. Ideálnym pomocníkom v boji proti prehriatiu dieťatka v aute môže byť aj chladivá detská podložka. Vkladá sa do klasickej detskej autosedačky, funguje na princípe odvádzania nadbytočného tepla produkovaného pokožkou do priestoru a tým eliminuje riziko prehriatia. Zároveň nie je až tak studená, aby dieťatku ublížila.

Teplo nie je iba o klimatizácií

Ak sa už s dieťatkom vyberiete na dlhé cesty, nespoliehajte sa iba na klimatizáciu, ktorá vás od tepla ochráni. Pitný režim je rovnako dôležitý, počas cestovania a celkovo pobytu v rozhorúčenom aute sa malý detský organizmus dehydruje oveľa rýchlejšie, ako dospelý.

Klíma v autobusoch – čo robiť, keď je to príliš?

Malí cestovatelia, odkázaní na verejnú dopravu, si pri cestovaní bohužiaľ zväčša nevyberú. Klimatizácia v autobusoch je ovládaná vodičmi, ktorí, povedzme si pravdu, nie vždy hľadia na primerané potreby cestujúcich. (Samozrejme nie všetci vodiči sú takí, nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca). Niekedy máte preto pocit, že nastupujete do mrazničky na kolesách, nie do prostriedku verejnej dopravy. Ako uvádza Združenie autobusových dopravcov Slovenskej republiky, cestujúce mamičky majú právo požiadať vodiča autobusu, aby klimatizáciu počas dlhšej jazdy dočasne vypol, prípadne upravil teplotu s prihliadnutím na cestovanie bábätka. Vodič autobusu je povinný takejto požiadavke vyhovieť, s prihliadnutím na okolnosti situácie a potreby ostatných cestujúcich. Na druhej strane združenie odporúča, aby aj mamička bola na takúto situáciu pripravená a tenký svetrík či čosi na nohy pre svoje dieťatko mala vždy poruke.

Zdroj: www.ruvz.sk, www.noheatstroke.com, www.busportal.sk | Foto: www.1stcentralhub.com, www.stocksnap.com, www.heatkills.org, www.youtube.com, www.pinterest.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk