Ak vás informáciou, že bude lepšie, ak vaše dieťatko privediete na svet sekciou, oboznámia už v prvých mesiacoch tehotenstva, budete mať dostatok času naštudovať si všetky informácie.

A hlavne dostanete priestor na to, aby ste sa vyrovnali s tým, že možno o tento zázrak narodenia prídete. A možno aj nie…

Pred

Lekár vás skôr či neskôr postaví pred otázku rozhodnutia sa medzi spinálnou a celkovou anestézou. Vysvetlí vám jednotlivé spôsoby z pohľadu vášho aj dieťatka a samozrejme odporučí vám ten, ktorý je pre vás oboch najvhodnejší. Ak sa rozhodne pre spinálnu anestézu, bude od vás potrebovať písomný súhlas, pričom vám vysvetlí, ako bude pôrod prebiehať. Je dôležité, aby ste vedeli, čo sa s vami bude diať, hoci aj na sále bude váš anesteziológ stále pri vás a bude vám vysvetľovať, čo sa deje.

Počas

Ak zvolia lekári spinálnu anestézu a váš pôrod je naplánovaný na presný termín, vyhnete sa pôrodným bolestiam. Ešte pred ich nástupom prídete do operačnej sály sama a sadnete si na stôl. Anesteziológ vás požiada, aby ste sa predklonili (Vysvetlí vám, ako. Žiaden strach.) a pichne injekciu do miechy. Hneď nato vás požiadajú, aby ste si ľahli a vy budete cítiť, ako vám začínajú tŕpnuť nohy až vám postupne znecitlivie celá spodná časť tela. Medzitým vám napichnú infúziu a dajú na vás všetky tie senzory na meranie tlaku.

Ani si neuvedomíte, že lekári už začali pracovať, rez necítite, cítite len akési tlaky a keď už bábo ťahajú von cez otvor v brušku, môžete cítiť, ako vám hýbu s telom a tlačia na bruško zvrchu. Nič z toho nevidíte, pretože medzi lekármi a vašou hlavou je plachta. V tomto momente sa vám môže znížiť tlak a prísť vám zle, ale váš anesteziológ je stále pri vás, rozpráva sa s vami, ovlažuje vám ústa a čelo a dá vám do infúzie všetko potrebné, aby vám túto chvíľu uľahčil.

Do narodenia dieťatka ubehne tak 10 minút a keď začujete jeho plač, aj zabudnete, kde ste 🙂 . Môžu vám ho na pár sekúnd ukázať (možno vám ho aj prinesú k tvári) a odnesú ho umyť, pomerať, obliecť…vás ešte čaká zašívanie, čo trvá dlhšie ako samotný pôrod, cca 20-30 minút.

Po

Potom vás odvezú na pooperačnú izbu a keď sa na to budete cítiť, môžete požiadať o prinesenie bábätka a priložiť si ho, aby sa prvýkrát napapkalo. Najskôr vám ale musí “ožiť” spodná časť tela. Začnete cítiť chodidlá, potom kolená a nakoniec aj brušnú časť, čo už začne byť nepríjemné, pretože rana bude “ožívať” tiež. Samozrejme si môžete pýtať niečo od bolesti. Vstať môžete do 24 hodín a hoci to bude pekne bolieť, túžba mať bábätko pri sebe je silnejšia. Po spinálnej anestéze sa môže vyskytovať bolesť hlavy, pričom vždy pomôže, ak si ľahnete.

Domov idete na 4-5 deň, samozrejme, ak je všetko s vami aj vaším drobčekom v poriadku a o týždeň až 10 dní prídete na výber stehov. A potom si už môžete užívať jeden druhého 🙂

(Tento článok nie je a ani nechce byť odborným lekárskym článkom, je to len pohľad na veľký okamih príchodu nového človiečika na svet z pohľadu jednej mamičky.)

Foto: pixabay.com/sk

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk