Ak máte pocit, že ani vaše dieťatko, ani vy ešte nie ste pripravená prestať dojčiť, ubúdanie materského mlieka nie je práve príjemnou správou. Poradíme vám, ako opäť naštartovať jeho tvorbu. A bábätko bude spokojné.

Prečítajte si niekoľko tipov, ako dosiahnuť zvýšenú tvorbu materského mlieka:

Zvýšte frekvenciu dojčenia

Platí základné pravidlo. Čím vyšší dopyt, tým vyššia ponuka. Čím viac vaše dieťatko vypije, tým viac mliečka sa vyprodukuje.

Zvyšné mlieko odsajte

Ak sa bábätko už napapalo a nejaví záujem vypiť celkom všetko mliečko, je potrebné ho odsať, a to z dôvodu popísaného vyššie. Môžete použiť odsávačku, alebo si mlieko odstriekajte ručne. Pokojne ho uskladnite v chladničke alebo mrazničke.

Upokojte sa a obmedzte návštevy

Niektoré mamičky majú pocit, že strácajú mlieko, keď sa kolotoč ich života zrýchli. Dieťa je väčšie a často s ním chodia von, pričom sa stretávajú s množstvom ľudí. Mávajú málo času na intimitu pri dojčení. Odmietnite pár dní všetky návštevy, aby ste si mohli s dieťatkom tieto chvíle skutočne vychutnať.

Pijete dosť?

Veľkú časť mlieka tvorí voda, preto ak sa má vytvárať, vodu nutne potrebujete. Nielen pre seba, ale aj pre bábo. Je dobré, ak máte po ruke stále fľašu s vodou a pijete aj keď práve nie ste smädná.

Jete dosť?

Aby vaše telo dokázalo vytvoriť dostatok plnohodnotného papania pre bábätko, potrebuje aj dostatočný prísun energie. Takže počas dojčenia vynechajte prísne diéty a doprajte si zvýšený príjem kalórií. Takých 300 kalórií navyše zo zdravého jedla je tak akurát.

Tvorba mlieka je aj v hlave

Keď dojčíte a bavíte sa pritom s kamarátkami, vytvorí sa vám oveľa menej mliečka, ako keď sa pri tom sústredíte len na dieťatko. Podobne to funguje aj pri odsávaní, ak vaše dieťa práve nie je pri vás. Pomôže, ak sa dívate na jeho fotku, silno na neho myslíte, alebo cítite vôňu jeho perinky. Vyplaví sa tým do tela hormón oxitocín, ktorý spontánne spustí viac mlieka. Takto telo naozaj funguje.

Pomáha fenikel

Feniklový čaj vám určite nezaškodí, naopak, vedci dokázali, že pri laktácii môže byť prospešný.

Vyhľadajte pomoc

Našťastie máme na Slovensku ženy, ktoré pomáhajú matkám. Na laktačnú poradkyňu sa môžete nakontaktovať cez internet. Určite vám dobre poradí.

Zdroj: zaujimavosti.net | Foto: pixabay.com, depositphoto.com