AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Čo všetko potrebuje bábätko? Veľa, veľa, veľa vecí. Ako každá budúca mamička si rada takéto krásne veci prezeráte a vyberáte. Najradšej by ste vykúpila celý baby-shop, taká ste zo všetkého nadšená. Ale bohužiaľ, zrejme ako väčšina, narazíte na tvrdú realitu svojich finančných možností a nákupy zredukujete na najnutnejšiu výbavu – postieľku, kočárik, autosedačku… . Ale ak vám trochu peniažkov zostane, čo vám môže budúcu starostlivosť uľahčiť?

Ponuka pre budúcich rodičov je široká a pestrá. Každá vaša nejasná predstava už má určite na trhu svoje prevedenie. Ale čo z toho sú zbytočne predražené haraburdy a čo skutočne využijete? V tomto článku vám vymenujeme 5 vecí, ktoré síce predstavujú určitý nadštandard, ale ich kúpa savám naozaj vyplatí.

Monitor dychu alebo dýchacia podložka


Podložka sa dáva pod matrac v postieľke. Pre niekoho luxus, ale pre mnohých už nevyhnutnosť. Prístroj kontroluje dych bábätka a ak sa zastaví na viac ako 20 sekúnd, spustí hlasný alarm. Nebezpečenstvo úmrtia bábätka v dôsledku zástavy dychu (syndróm SIDS, horúčka, prechladnutie) je najvyššie do 6 mesiacov života. Je prirodzené, že novorodenci majú nepravidelný dych, teda v prvých dvoch mesiacoch vás určite zopárkrát vystraší planým poplachom. Tiež je nepríjemné, keď alarm začne kvíliť zakaždým, keď dieťa vyberiete z postieľky – treba ho vždy ručne vypnúť. Ale tá istota je na nezaplatenie! Keď sa v noci zobudíte a v tme vidíte svietiť zelené svetielko…alebo vlastne hocikedy keď odídete z miestnosti a ste si istá, že keby “niečo”, budete to vedieť..
Cena: cca od 80€- 150€

Digitálna pestúnka- baby phone

Úžasná vec, hlavne ak žijete vo veľkom byte, alebo dome. Bábätko bude nerušene spať v jednej izbe a vy ho nebudete musieť kontrolovať každé 3 minúty. Verte, že hlavne ak máte prvé dieťa, tak vás to bude lákať. Môžete pokojne variť, prať, ísť sa osprchovať, vyvešať prádlo na balkóne a do izbičky vbehnete, len keď vás bábätko bude potrebovať. Pozor pri výbere. Ak bývate v dome a chcete občas vybehnúť na dvor, keď malé zaspí, určite si vyberajte dosah min. 400m. S každou prekážkou prístroj stráca účinnosť a múry budovy sú veľká prekážka. Momentálne nie je problém zakúpiť aj pestúnku s kamerou – cena je síce vyššia, ale nie príliš závratne. Ale tieto pestúnky majú slabší dosah a signál je často rušený – napr. zapnutou WIFI. Takže rozhodnutie je na vás.
Cena- zvuková pestúnka: 30€- 150€- podľa výdrže batérie a dosahu
Cena- videopestúnka: 90€- 250€

Baby šatka, baby nosiče


V posledných rokoch prežívajú boom. Mnohé mamičky ich považujú za základnú výbavu a nahradili nimi kompletne kočáriky. Kočáriky ale nemusíte hneď vyhodiť – v baby šatke a baby vaku môžete dieťa nosiť max. do 10.- 12. mesiaca, potom si to odnesie váš chrbát. Ale aj keď len na pár mesiacov – niekedy dokonca len na pár týždňov, je to neoceniteľný pomocník. Hlavne, ak máte bábätko, ktoré vyžaduje nosenie na rukách, alebo hojdanie. Umožní vám to určitú voľnosť – napiť sa vody, niečo zjesť, veľa mamičiek sa naučí robiť určité jednoduché domáce práce s dieťaťom v baby vaku, alebo šatke. Tiež ho využijete ak máte viac detí – dokážete 3- ročnému nezbedníkovi zabrániť hodiť vašu obľúbenú vázičku na zem a pritom nemusíte bábätko odkladať. Veľmi príjemné je, že väčšina detičiek v baby šatke/vaku sa veľmi rýchlo upokojí a zaspí.
Cena baby šatky: 30€- 100€– od 60€ sú už v šatkách úpravy- ľahšie skladanie, súčasť oblečenia atď.
Cena baby nosiča: 70€-200€

Odsávačka mlieka

Je to vec, ktorú alebo vôbec nebudete potrebovať, alebo sa bez nej nezaobídete. Vzhľadom na to, že jej cena je pomerne vysoká, počkajte s jej kúpou až po narodení bábätka. Bude nevyhnutná ak budete mať akékoľvek problémy s kojením. Ak budete mať málo mlieka, častejším odsávaním môžete zrýchliť jeho tvorbu. Ak niektoré dni budete od dieťatka separovaná – kvôli škole, alebo práci a nebudete ho môcť kojiť, môžete si nadbytočné mlieko odsávať, a zabrániť tak nepríjemným zápalom. Ak má bábätko problém sa prisať, dopredu odsatým mliekom naneseným na bradavku ho môžete “navnadiť”. Manuálna odsávačka je výrazne lacnejšia, ale mnohým mamičkám vôbec nepomôže a niektorým zase úplne stačí.
Cena: elektrická- 110€- 350€
Manuálna- 15€- 60€

Vankúšik na dojčenie


Úžasný a jednoduchý vynález, ktorý vám hlavne v prvých mesiacoch uľahčí život. Kto nezažil, nikdy nepochopí, ako je náročné v začiatkoch bábätko správne pri kojení nastaviť a ako je vyčerpávajúce zotrvať v nejakej nepohodlnej polohe pri kojení niekedy skoro hodinu. Je vysoko pravdepodobné, že minimálne pár týždňov kojiť rozhodne budete, takže nejde o zbytočnosť. Navyše cena nie je vysoká.
Cena: 15€- 70€

Takmer žiadna domácnosť na Slovensku nemá na zbytočné vyhadzovanie. Ale sú veci, do ktorých sa investovať nielen oplatí, ale prakticky musí. A jednou z takých vecí je aj bezpečnosť bábätka a pohodlie jeho mamičky.

Foto: everystockphoto.com