prva pomoc

Nie je ničím ojedinelým, že dieťatku pri prechode na tuhú stravu jedlo zabehne. Dá sa povedať, že kuckanie je u vás na dennom poriadku a vy len s hrôzou premýšľate, čo urobíte, keď sa mu to nepodarí vykašľať. Takéto situácie sú doslova nočnou morou každého rodiča. Čo robiť, aby nedošlo k najhoršiemu?

Silný kašeľ a plač sú dobrým signálom. Môžu pomôcť tomu, aby sa zaskočený kúsok uvoľnil bez vašej pomoci. Akonáhle je ale dieťatko ticho, začne chrčať, lapať po dychu, slabo plače, alebo má len otvorené ústa, treba okamžite zasiahnuť. Aj keď to môže byť veľmi ťažké, v prvom rade treba zachovať pokoj. Panikou nikomu nepomôžete, ani sebe, ani dieťatku.

Ako podať prvú pomoc?

Sadnite si na zem na lýtka a vezmite dieťatko tak, aby ste ho mali na svojej ľavej strane. Následne pevne pravou rukou uchopte jeho sánku, nikdy nie krk, a položte ho hrudníkom a bruškom na svoje pravé predlaktie, ktoré si položte na stehno. Hlavička musí byť nižšie ako nôžky. Teraz ho dlaňou 5-krát udrite po chrbátiku, medzi lopatky.

Ak to nepomáha, chyťte pevne dieťatko a z tejto polohy ho pretočte na opačnú stranu, teda dieťatko budete držať ľavou rukou na ľavom stehne, podobne ako tomu bolo pri prvej polohe, no tentokrát bude dieťatko ležať na chrbátiku. Nožičky musia byť opäť vyššie ako hlavička. Potom ukazovákom a prostredníkom pravej ruky stláčajte miesto v strede hrudníka, tesne pod bradavkami, 5-krát po sebe asi 4 centimetre do hĺbky.

Celý postup opakujte znova, kým dieťatko nezačne dýchať. A takto to celé vyzerá v praxi:

Ak sa nepodarilo odstrániť vdýchnutý kúsok touto technikou, je potrebné pristúpiť k umelému dýchaniu, ktoré sa u detí robí inak ako u dospelého. Pozrite si názornú ukážku, ako na to.

Zdroj: youtube.com | Foto: wikimedia.org