Ak čaká vaše dieťa plánovaný operačný zákrok, určite ste už počuli, že budete musieť absolvovať predoperačné vyšetrenia. Ale v čom spočívajú? Čo čaká vašu ratolesť a na čo ju treba pripraviť? Čítajte s nami!

 

Predoperačné vyšetrenia pozostávajú z viacerých častí, vyberte sa preto na ne včas pred termínom operácie. Ale pozor! Nemali by byť staršie ako 7 dní.

Krv a moč

Deťom pomáha, keď vedia, čo ich čaká. Tak môžete doma s detským lekárskym kufríkom trénovať odber krvi. Treba prísť s dieťatkom ráno a nalačno. Je dobré, ak vypije pohár čistej vody. Vezmite so sebou aj moč, budú ho potrebovať a predsa len, toaleta doma je v iných podmienkach, ako vo väčšine nemocníc či zdravotných stredísk.

Klinické vyšetrenie

Váš pediater dieťa vyšetrí, prezrie hrdlo, popočúva srdiečko i dýchanie, prehmatá brucho a uzliny, skontroluje končatiny. Zdravotná sestra dieťa odváži, odmeria a zmeria aj krvný tlak. Nič bolestivé a tiež to môžete doma hravo natrénovať. Povypytuje sa vás na choroby v rodine, prejdete spolu ešte raz lieky, ktoré váš potomok pravidelne alebo momentálne užíva.

EKG

S výmenným lístkom pôjdete na elektrokardiogram, kde dieťa musí chvíľočku v pokoji ležať. Na rúčky a nôžky dostane „štipce“ a okolo srdiečka na hruď „prísavky“. „Tlačiareň“ vytlačí papierik a hor sa ďalej.

Anesteziologické vyšetrenie

Toto je čerešnička na záver, spočíva len v rozhovore a skôr s rodičmi ako s dieťaťom. Pýtajú sa na operácie. Ak dieťa ešte na žiadnej nebolo, tak na operácie rodičov, na ich priebeh a prípadné komplikácie. Choroby v rodine, hlavne, ak si v správe od pediatra prečítajú o nejakej poruche v zrážaní krvi či chorobách srdca.

So všetkými týmito výsledkami (ak lekári na ich základe schvália operáciu) sa už len deň pred alebo v deň operačného zákroku dostavíte so svojim potomkom do nemocnice alebo ambulancie, kde bude operačný zákrok vykonávaný.

Nám už ostáva len popriať úspešný priebeh operácie aj pooperačného zotavovania a veľa zdravia.

Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk