AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Zúfalo chce prežiť s vami každú jednu minútu. Neznesie, ak sa na vás iný chlap, čo i len pozrie. Predstava, že vás stratí, ho privádza do šialenstva. Lichotí vám predstava, že by to takto vnímal aj váš partner? To všetkým ženám. Respektíve všetkým ženám, ktoré nezažili vzťah s chorobným žiarlivcom.

Každá žena, čo má priame skúsenosti, vie o žiarlivosti svoje. Nie je ani romantická, ani roztomilá. Ničí nielen objekt žiarlivosti, ale aj samotného žiarlivca. A na konci je len zlomené srdce a strápená duša.

žiarlivosť ničí oboch partnerov

V tomto článku si vymenujeme 7 najčastejších argumentov, ktorými vás žiarlivý partner chce zmanipulovať:

„Kto miluje, ten žiarli“

Nehorázna lož! Láska nemá s chorobnou žiarlivosťou nič spoločné. V momentoch nechutných žiarlivostných scén je žiarlivcovi jedno, čo jeho partner cíti, je mu jedno, že mu spôsobuje problémy a strápňuje ho. Často dokonca žiarlivec svojho partnera neznáša a cielene ho chce zničiť. Žiarlivosť – tá chorobná, vychádza len z pocitov menejcennosti a komplexov. To je príčina toho strachu zo straty partnera, z poníženia a samoty.

„Keby som nemal dôvod, tak nežiarlim“

Ale žiarlil. Vždy a za každých okolností. A každé vaše prispôsobenie bude brať ako potvrdenie správnosti a oprávnenosti svojho konania. Ak už budete súhlasiť, že nie je v poriadku ísť s kolegom na kávu, určite sa zdržíte aj koketných úsmevoch na náhodných okoloidúcich, alebo provokatívnej chôdze. Postupne bude svoje požiadavky gradovať až do úplných absurdností, ktoré nemáte šancu dodržať.

„Keby si ma skutočne milovala…“

“… tak by si chcela so mnou byť každú chvíľu“,…tak by si nešla na školenie, kde sú aj kolegovia, hoci by si mala ostať nezamestnaná“, „…tak by si sa nikdy nestretla so svojou sestrou, keď vieš, že ma neznáša“... a ďalšie, a ďalšie vynucovanie si dôkazov bezmedznej oddanosti. Smutné však je, že nechcú len vašu oddanosť a lásku, vyžadujú, aby ste sa vzdala celej osobnej integrity. Postupne každý náznak slobodnej vôle budú považovať za odopretie oddanosti a budú ju fanaticky trestať.

„Keby si mala čisté svedomie…“

„…tak by ti nevadilo, že ti kontrolujem mobil.“ „Tak by si vedela vysvetliť, prečo máš pokrčenú sukňu.“ „Tak by si tak previnilo nemlčala“, alebo „sa tak hlasno nezlostila“… . Všetkým, čo poviete alebo urobíte, len potvrdzujete jeho podozrenie. Vo svete patologickej žiarlivosti nemá nič jednoduché vysvetlenie, nič sa nedeje len tak. Ak si nanášate make-up, určite aspoň podvedome dúfate, že niekoho zbalíte. Ak sa na vás niekto usmeje, určite ste v ňom vyvolala nádej… . Proti takejto zhoršujúcej sa paranoji sa jednoducho nedá bojovať.

„Nikto ťa nebude milovať ako ja…“

Lacný trik vyvolať pocit závislosti. Chorobní žiarlivci sú v mnohých pohľadoch ako malé deti. Vyžadujú oveľa viac lásky, ako sú schopní dať. Neskôr sa táto veta zmení na niečo ako: „Niekto tak neschopný ako ty, si nikdy nikoho nenájde. Ešte, že máš mňa!“ Výčitky sa zmenia na otvorené urážky v snahe vám úplne zraziť sebavedomie a tým si vás ešte viac pripútať. Takže nie, nedajte sa oklamať – možno iný nebude na vás tak šialene závislý, ale zrejme vás bude mať natoľko rád, aby vám dôveroval a choval sa k vám s úctou.

„Trápiš ma, je to všetko tvoja vina!“

V jeho predstavách celý deň len uvažujete ako mu ublížiť, ponížiť ho, alebo ho oklamať. Neexistuje, že ste nepočula mobil v kabelke – určite ste to spravila úmyselne, aby sa užieral pochybnosťami, kde ste. Nie je možné, že ste k svojmu švagrovi bola len zdvorilá, keď ste sa smiala na jeho vtipe – cielene ste provokovala svojho partnera. A je teda prirodzené, že občas vybuchne. On nechce, je mu to nepríjemné, ale keď ho provokujete…

„Nechcel som ti ublížiť.“

Vždy chcel! Ak to neurobil dovtedy, tak len preto, že čakal, kým budete dostatočne zmanipulovaná. A nikdy ho to nemrzí. Nanajvýš sa bojí, že zašiel priďaleko. Teda, že sa prejavil príliš skoro a vy ho pošlete do horúcich pekiel. Vtedy je schopný naozaj teatrálnych a dojemných prosieb a ospravedlnení – všetky typu „prepáč, prepáč, ale je to tvoja vina.“ Neskôr nečakajte ani to. Bude vás presviedčať o oprávnenosti svojej reakcie, alebo bude svoje chovanie otvorene popierať – ak konal pod vplyvom alkoholu. Typickým znakom chorobného žiarlivca je, že nikdy neprizná, že sa od samého začiatku mýlil – teda vy ste mu verná a on je paranoický hlupák.

Takže, dámy, nenechajte sa manipulovať a nikdy neuverte, že násilie a agresivita v mene lásky je v poriadku. Pravda je, že žiadny človek, primerane vyzretý, sebavedomý a inteligentný nie je schopný násilných prejavov kvôli žiarlivosti. Za žiadnych okolností! Bohužiaľ, šance že sa žiarlivci zmenia sú štatisticky úplne mizivé. Máte len dve možnosti: peklo vo vzťahu alebo pokoj v samote.

Zdroj: Prekopová, M. | Foto: pixabay.com