darovanie krvi, darovanie života

Krv je životodarná tekutina, ktorej je však stále málo. Krvné konzervy od bezpríspevkových darcov, zachraňujú denne mnoho životov. Nikdy nevieme, kedy takúto pomoc budeme potrebovať my, alebo naši blízki.

Darujete krv a nebude vás to nič stáť. Čo je krajšie, ako pomôcť zachrániť niečí život?

Čo by ste mali vedieť, ak chcete darovať krv

– darcom sa môžete stať, ak máte od 18 do 60 rokov a vážite viac ako 50 kg

– muži môžu darovať krv každé 3 mesiace a ženy každé 4 mesiace

– pri odbere vám vezmú 450 ml krvi

– na to, aby ste mohli byť darcom, nemôžete byť chorí, 3 mesiace pred odberom nemôžte byť ošetrený zubárom, ani mať čerstvé tetovanie či piercing

darovanie krvy

Informácie pre prvodarcov

  • Nezabudnite si kartičku poistenca a občiansky preukaz.
  • Pred samotným odberom vám bude urobené základné vyšetrenie (odber krvi z prsta alebo zo žily kvôli zisteniu hodnoty hemoglobínu, odmerajú vám krvný tlak a lekár vás vyspovedá)
  • Budete musieť vyplniť dotazník darcu krvi.
  • Pred samotným odberom by ste mali vypiť aspoň liter tekutín, vhodné je aj vypiť kávu, musíte sa najesť. Neodporúčajú sa mastné jedlá a mliečne výrobky.
  • Pred odberom nesmiete minimálne 6 hodín fajčiť ani piť alkohol.
  • Potom sa dostanete k samotnému darovaniu krvi. Žilu vám napichnú hrubou ihlou, aby lepšie tiekla a nepoškodili sa krvné bunky, preto oblasť vpichu bude po odbere dlhšie krvácať ako pri inom odbere krvi.
  • Pri odbere vám zoberú asi 450 mililitrov krvi, čo je zásah do organizmu a môže sa stať, že sa vám zatočí hlava alebo príde nevoľno. Taktiež by ste si po odbere nemali namáhať ruku, z ktorej bola krv odoberaná, ani by ste vôbec nemali vykonávať ťažšie telesné aktivity. Ruka vás môže bolieť, ale to je len malý diskomfort, ktorý sa dá zvládnuť s pomyslením, že niekomu zachránite život.

darovanie krvy

Foto: pixabay.com