Rodičia často uverejňujú fotografie svojich detí na sociálnych sieťach a pritom si veľakrát neuvedomujú, že pokiaľ sú tieto fotografie zdieľané verejne, môžu sa dostať do rúk komukoľvek. Áno komukoľvek, vrátane osôb s rôznymi poruchami se*uálneho vnímania a iným delikventom. Odborníci preto radia, ako sa voči tomu čo najlepšie chrániť. 

 

Ak uverejňujete fotografie svojich detí na sociálnych sieťach, robte to bezpečne. Zdieľanie fotografií verejným spôsobom predstavuje vždy riziko.

Pozor na „hashtag“

V súčasnosti je veľmi moderné uverejňovať pri fotografiách tzv. „hashtagy“. Sú to kľúčové slová začínajúce sa znakom mriežky “#” (príklad: #dieta, #kupanie, atď…). Práve tieto kľúčové slová umožňujú rýchlejšie vyhľadávanie vo vyhľadávačoch.

Odborníci upozorňujú, že osoby s poruchami hľadajú medzi bežnými fotkami najčastejšie fotografie kúpajúcich sa detí alebo detí sediacich na nočníkoch. Preto zadávajú do vyhľadávačov tieto kľúčové slová:

  • #bathtime (#kúpanie)
  • #toilettraining (#treningnanocnik)

Preto nikdy tieto hashtagy nepoužívajte pri fotografiách svojich detí.

„Rodičia naivne uverejňujú fotografie detí na sociálnych sieťach a pritom ani netušia, ako ľahko môžu byť tieto snímky prevzaté rôznymi osobami a tie ich môžu ďalej zneužívať a posielať na iné, spoločensky a morálne neprijateľné stránky“, varuje David Angelo, predseda Child Rescue Coalition (voľný preklad: Koalícia detskej záchrany).

Ilustračný obrázok: čo je to hashtag?

Nová závislosť?

Podľa štatistík niektorí rodičia zverejnia v priemere 1500 fotografií svojho dieťaťa ešte predtým, než dovŕši svoje piate narodeniny. Odborníci radia, že ak už musia rodičia zdieľať fotografie svojich detí, nech je to vždy len medzi priateľmi a na súkromnom účte.

V súčasnosti už existuje pojem „sharenting“, ktorý sa používa na opis rodičov, ktorí cítia potrebu zdieľať na sociálnych sieťach takmer každý krok života svojho dieťaťa. Každopádne, vždy myslite na súkromie svojich detí skôr, ako zverejníte akúkoľvek ich fotografiu.

Zdroj: dailymail.co.uk | Foto: Instagram, flickr.com, pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.