AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

V modernom svete plnom úžasnej hudby akéhokoľvek štýlu sa skrýva poklad, ktorý sa dá označiť ako dedičstvo predchádzajúcich generácií. Je to tradičný slovenský folklór, plný veselých pesničiek, tancov, krásnych krojov a nádherne znejúcich hudobných nástrojov. Moderný mladý človek môže povedať, že tento druh umenia ho nezaujíma a pritom si vôbec neuvedomuje, že vo svojom živote sa s folklórom nielenže stretol, ale sám je folkloristom.

Tak ako voľakedy, aj dnes rodičia a starí rodičia učia deti spievať a recitovať rôzne slovenské riekanky a pesničky. Bez toho, aby si to uvedomili, stávajú sa učiteľmi krásneho slovenského folklóru. Deti sa učia doma, v škôlke, prostredníctvom televízie a aj internetu veselé detské pesničky. Mladí umelci vytvárajú rôzne moderné projekty, ktorými odovzdávajú toto kultúrne dedičstvo novým generáciám a ich prostredníctvom sa malí drobci učia nielen používať pamäť, zlepšujú si reč, pohybové schopnosti, ale okukávajú aj správanie a reakcie v určitých situáciách, ktoré sú zachytené v každom hudobnom, či literárnom diele.

Vekom sa človek mení, prestáva používať tradičné zabehnuté veci. Venuje sa veciam, ktoré ho práve zaujímajú. Žije život, ktorý prináša moderná doba a prispôsobuje sa všetkému, čo ovplyvňuje jeho osobnosť. Niektoré veci ignoruje a niektoré sa stávajú súčasťou jeho života. Vyberá si a takto sám formuje svoju osobnosť.

Zabúda na to, čo voľakedy bolo najlepšie. Jedného dňa sa však všetko zmení. Založí si rodinu, pribudnú deti. Pri postieľke malého drobčeka objaví v sebe niečo dávno zabudnuté. Prvé sú uspávanky, neskôr najznámejšie rozprávky a časom pribúdajú pesničky a básničky. A práve to sú tie chvíle, keď človek odovzdáva svojmu potomkovi dedičstvo, ktoré nám nikto nevezme, folklór, ktorý sa doslova dedí ústnym podaním. Pokiaľ Anička dušička bude žať trávičku v hájičku, Milá má, duša má nezavrie dvere počas dažďa a Oli Oli Janko kľakne na kolienko, aj z ďalších generácií vyrastú folkloristi s krásnym dedičstvom skrytým v srdci, ktoré sa napriek novému modernému umeniu nestratí.

Foto: Pixabay