V jednej z kinosál nákupného centra v sibírskom Kemerove vypukol v nedeľu 25. marca rozsiahli požiar, ktorý sa rýchlo rozšíril do celej budovy. Zahynuli pri ňom desiatky detí, ktoré tu boli so svojimi učiteľmi.

Doposiaľ nie je známa celková bilancia mŕtvych, ako ani to, koľko z nich bolo detí. Hovorí sa o minimálne 60 obetiach a desiatich nezvestných. Nákupné centrum malo tri kinosály, v ktorých sa v čase požiaru nachádzalo množstvo detí. Tie tu boli spolu so svojimi učiteľmi, ktorí údajne deti nechali v sálach a šli nakupovať. Jednou z možných príčin je, že nejaké dieťa zapálilo molitan v jednej z týchto miestností, no hovorí sa i o poruche v elektroinštalácii. Deti sa po vypuknutí požiaru údajne snažili dostať zo zadymených sál von, no dvere boli zamknuté.

Dve kinosály sa v dôsledku požiaru prepadli o poschodie nižšie. Miestny poslanec Anton Gorelkin si myslí, že keby nezlyhali protipožiarne systémy, obetí na životoch by bolo omnoho menej. Hovorí o nefungujúcich požiarnych hlásičoch, hasiacich systémoch a o zablokovaných núdzových dverách.

Deti stihli rodičom zatelefonovať či poslať správu. “Sme v ohni. Zdá sa, že toto je moja rozlúčka,” napísala trinásťročná Maria Morozovová svojej mame. Pravdepodobne tiež v ohni zahynula. Jedenásťročná Viki Pochankinová stihla zatelefonovať tete, a povedala jej, že všetko horí, dvere sú zablokované a nemôže dýchať. Teta jej radila, aby si šatami zakryla nos. Nakoniec jej Viki povedala: “Teta, povedz celej mojej rodine, že ju milujem. Povedz, mamičke, že som ju ľúbila.”

Zdroj: bbc.com, dailymail.co.uk | Foto: youtube

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.