Podľa najnovšieho výskumu deti, ktoré sa podobajú na svojich otcov majú tendenciu byť zdravšie. Ako je to možné a ako k takému záveru vedci prišli?

 

Tím výskumníkov z Binghamton University a Southern Illinois University vypracoval štúdiu na základe sledovania 715 rodín. Zaujímala ich vzájomná súvislosť medzi zdravím detí a tým, koľko času a pozornosti im venovali ich otcovia. Na úvod je potrebné povedať, že výskum sa nesústredil na kompletné rodiny, ktoré žijú spoločne v jednej domácnosti (rodičia a deti). Sledovali rodiny, v ktorých rodičia nežijú spoločne, ich deti žijú iba so svojimi matkami a teda sa nepredpokladá dennodenný prirodzený kontakt detí s otcom.

Zistili, že deti, ktoré trávili v prieme len o 2,5 dňa mesačne viac času so svojimi otcami, boli vo veku prvých narodenýn oveľa zdravšie. Taktiež zistili jednu zaujímavosť, že so svojimi deťmi trávili viac času práve tí otcovia, na ktorých sa deti podobali. Prečo je to tak? Solomon Polachek, spoluautor štúdie a okrem toho profesor ekonómie na Binghamtonskej univerzite, to vysvetľuje nasledovne.

Otcovia detí majú dôležitú úlohu v ich výchove a prejavuje sa to aj na ich zdraví. Tí otcovia, ktorí vnímajú podobnosť medzi sebou a svojim dieťaťom, si sú istejší, že  ide o ich potomka a preto s ním trávia viac času, častejšie ich navštevujú, poskytujú im starostlivosť a starajú sa o ich ekonomické potreby viac. To sa následne prejaví na zdraví dieťaťa.

Zdroj: dailymail.co.uk │ Foto: pixabay.com, pexels.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.