chlapec s knihou

O literárnej klasike jeden spisovateľ raz povedal, že sú to knihy, ktoré by chceli mať všetci prečítané, ale nikomu sa ich čítať nechce. O detskej knihe toto neplatí.

Prinášame vám sedem diel klasickej detskej literatúry, ktoré prirástli k srdcu celým generáciám detí i dospelých. Určite ani vám nie sú neznáme.

Rozprávky o Psíčkovi a Mačičke

Napísal a nakreslil: Josef Čapek

Kto by si nepamätal na dobrodružstvá tejto nesúrodej zvieracej dvojice? Bývali kdesi v malej chalúpke pod lesom pekne pospolu, ani chvost, či ucho si neodhryzli, ani si kožúšky nedotrhali. Krásny príklad súžitia dvoch na prvý pohľad rozdielnych pováh. Umývali spolu podlahu, upiekli tú najčudnejšiu tortu na svete, nohavice zašívali dážďovkou a aj si trochu po svete povandrovali. Tieto zábavné príbehy so správnou dávkou ponaučenia isto pobavia aj súčasné deti tak, ako bavili nás a našich rodičov.

Chrobáčikovia

Napísal: Jan Karafiát

Táto rozprávka je smutná i veselá. Dej sa sústredí okolo jednej rodiny chrobáčikov a ich priateľov, ktorí žijú bežným rodinným životom lesných tvorčekov. Príbeh rozpráva o detstve, dospievaní, starobe a napokon aj o smrti, ktorou sa všetko zdanlivo končí. Učí tak deti o kolobehu života. Knižka je to zvláštna a vhodná skôr pre trošku väčšie deti. Mnohé sa jej aj vyčíta, napríklad bezvýhradná takmer až bezmyšlienkovitá poslušnosť, čo je najskôr obrazom doby, v ktorej autor žil (19. storočie). Napriek tomu má táto knižka čo povedať aj dnešným deťom o láske rodičov a detí, o hodnote rodiny a že aj jednoduchý život môže byť čestný a dobre prežitý.

Danka a Janka

Napísala: Mária Ďuríčková

Príbehy šibalstiev dvoch nezbedných sestier-dvojičiek, na ktorých vyrástli tisíce začínajúcich čitateľov. Danka a Janka prekonali skúšku času a zaradili sa medzi klasiky česko-slovenskej knižnej scény pre deti. Veď kto by si nepamätal medveďa Demetera prevaľujúceho sa každú zimu na druhý bok, alebo záhadnú Gevenduchu? V pamäti utkvejú aj milé ilustrácie. Pre deti, ktoré sa nedávno naučili samé čítať,je táto rozprávka jednoducho skvelou voľbou. Veľa povie najmä sestrám, ktoré vtipným spôsobom naučí, že medzi sestričkami je normálne sa občas aj povadiť, no najdôležitejšie je vedieť sa zasa pomeriť. V 70tych rokoch vznikla aj animovaná verzia.

Opice z našej police

Napísala: Krista Bendová

Mať kopu plyšákov a hračiek je snom snáď každého dieťaťa. Hrdinom z tejto humornej rozprávky sa táto odveká detská túžba splní. Majú doma hneď štrnásť opičiek. A každá je iná, má svojský charakter a taktiež rozpráva celkom inou rečou. Starý opičiak mrmle hrubým basom, malá opička piští ako práve pristúpená myš a ten mechanický, ktorý má v rukách dva obrovské plechové činely? Ten nerozpráva, dorozumieva sa trieskaním. Logické nie? Knižka je oslavou detskej predstavivosti a puta, ktoré si deti vytvárajú k svojim obľúbeným hračkám.

Budkáčik a Dubkáčik

Napísal: Jozef Cíger Hronský

Ktorý život je pre prasiatko lepší? Ľudský, alebo ten zvierací, prasačí? Na túto otázku hľadajú odpoveď v tejto satirickej rozprávke dvaja bratia Budkáčik a Dubkáčik. Putujú po svete, kde vykonávajú rôzne povolania od kominára po krajčíra a prichádzajú do kontaktu s našimi ľudskými výdobytkami. Dieťa sa pri čítaní tejto knižky pozrie na ľudskú civilizáciu očami zvieratka a pochopí cenu osobnej skúsenosti. V živote niet nad prax!

Pipi Dlhá Pančucha

Napísala: Astrid Lindgrenová

Po prečítaní tejto knižky by hádam každý chcel byť aspoň na chvíľu Pipi Dlhou Pančuchou, malou deväťročnou ryšavkou s osobitným videním sveta. Žiť bez dozoru rodičov, robiť si po svojom, bývať vo veľkej vile, ktorá je samé prekvapenie, mať truhlicu plnú peňazí a ešte k tomu všetkému prekypovať obrovskou nadľudskou silou. Lákavé aj pre dospeláka, nie? Všetky tieto lákadlá sú však len pozlátka a Pipi je vlastne osamelým dieťaťom, ktorej mama zomrela a otec je stále na cestách. Napriek tomu je Pipi dievčatko s veľkým srdcom, vďaka ktorému si získala mnoho verných kamarátov. Knižka tak učí sile priateľstva a hodnote dobrosrdečnosti. A tiež nám pripomína, aké šťastie je mať pri sebe milujúcich rodičov.

Požičajovci

Napísala: Mary Norton

Táto knižka je skôr pre väčšie deti, ktoré už majú niečo načítané. A ak sú vaši najmladší ešte aj fanúšikmi fantasy svetov, tento príbeh si zamilujú. Dýcha duchom starého klasického Anglicka, dobrodružstvom a túžbou po slobode, ktorú zosobňuje hlavná hrdinka, dospievajúca dievčina Arieta. Deti skrz ňu spoznajú svet drobných ľudí, ktorí žijú pod podlahou ľudských domácností. Arietini rodičia sú spokojní so známym tmavým svetom, ale ona túži po slnku a speve vtákov. Predstavuje tak túžbu po zmene a odtrhnutí sa od reality dospelých, ktorou prechádzajú ich dozrievajúce ratolesti. Ariete sa tento sen splní, ale cenou bude úplné zničenie starého sveta a hľadanie a utváranie nového. Knižka pripomína, že svoj vlastný domov mimo bezpečia rodičovského hniezda, si raz musíme vytvoriť všetci.
Tento príbeh očaril aj japonských tvorcov zo známeho štúdia Ghibli. Na motívy Mary Nortonovej vznikol pod ich šikovnými rukami pôvabný animovaný film. Pesničku z neho si môžete vychutnať v nasledujúcom videu:

Foto: pexels.com, Video: youtube.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Peťa
V živote som túžila byť všeličím. Medzinárodne uznávanou spisovateľkou, tajnou agentkou a istý čas aj krotiteľkou duchov. Nerozhodná, som nakoniec vyštudovala knihovedu a sociálnu antropológiu, aby som nakoniec skončila v IT hernom biznise. Aktuálne som čerstvá matka, ktorá má veľkú radosť zo svojej malej dcérky.