AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

S príchodom jari svet naozaj ožíva. Nielen príroda, ale i deti. Zapĺňajú detské ihriská či ulice a na túto zábavu je potrebné ich náležite športovo pripraviť. Odrážadlo je naozaj dobrá voľba a ak uvažujete o jeho kúpe, je fajn vedieť, na čo si dať v obchode pozor. 

Súčasný trh ponúka naozaj obrovské množstvo odrážadiel. Farebné prevedenie či rozprávkové motívy lahodia nielen detskému, ale i rodičovskému oku. No dizajnová stránka je len jedna strana mince a ako tvrdia špecialisti, častokrát zaváži pri kúpe viac ako kvalita. A to je veľká chyba!

Dvakrát meraj a raz strihaj...

Odrážadlá sa vyrábajú z troch základných druhov materiálov a ich kombinácií – plastové, drevené a kovové. Pre deti, ktoré už dokážu stáť na vlastných sú ideálnym prostriedkom pre získavanie rovnováhy, cvičenie periférneho videnia a ovládanie motoriky tela cez nerovnosti na ceste. Nehovoriac o krajšej motivácií byť vonku, na vzduchu.

Ako teda vybrať to najvhodnejšie odrážadlo? Rada číslo jeden: merajte geometriu telíčka vašej ratolesti. Čím menšie dieťa, tým jednoduchšie odrážadlo. Pre deti okolo jedného roka je ideálne odrážadlo na troch kolesách, pre väčšiu stabilitu. Ideálne je plastové, okrem nízkej váhy má aj nižšiu cenu. Brzdy nepotrebuje, malé deti aj tak inštinktívne brzdia iba nohami.

Kovové alebo drevené odrážadlá sú vhodné pre väčšie deti. Mnohé sú prezentované ako univerzálne, štýlu “jedna veľkosť,” no nie je to tak. Predsa neposadíte na to isté odrážadlo päťročného chlapca a dvojročného. Do úvahy musíte vziať najmä výšku vášho dieťaťa voči posedu na odrážadle.

Rovnakú pozornosť venujte riadidlám a sedadlu. Obe musia byť nastaviteľné tak na výšku, ako i na sklon voči geometrii dieťaťa. Presne ako keď si vyberáte bicykel vy. Brzdy sú u starších detí nevyhnutnosťou, ide predsa o bezpečnosť. Rúčky riadidiel by mali byť vrúbkované, dlaň má na nich lepší stisk.

A čo váha? Predsa nechcete, aby bolo odrážadlo ťažké ako slon. Všeobecne platí, že čím viac funkcií má, tým je ťažšie manévrovateľné. Rozhodnite sa preto, či radšej neobetovať niektoré funkcie v prospech váhy odrážadla. Pretože odrážadlo by nemalo vážiť viac ako 30% z váhy vášho dieťaťa – znie rada špecialistov.

Dezén pneumatík si dospelí všímajú málo, takmer vôbec. Pozrite sa naň, ak má pneumatika vrúbkovanie, je to dobré znamenie. Ak nie, koleso neodvádza vodu a môže dôjsť ku šmyku na mokrej ceste.

Rovnako si všimnite, či je na rámovej konštrukcii odrážadla miesto na položenie nôh. Pretože pohyb je o kĺzaní a odrážaní, dieťa by malo mať priestor, kam si položiť nohy. Zvyčajne býva šikovne zamaskované na hlavnej rámovej konštrukcii.

A samozrejme, keď už kúpite to správne odrážadlo, nezabudnite na prilbu. Bez nej by bola bezpečnosť odrážadla úplne zbytočná 🙂

Zdroj: www.twowheelingtots.com | Foto: www.pixabay.com, www.flicr.com, www.striderbikes.com