Štikútka či čkanie u detí je veľmi častý jav a môže trvať niekoľko minút. Čo spôsobuje? Aké riešenia proti nej podniknúť?

 
Čo to vlastne je? Je to spontánne sťahovanie bránice, do pľúc sa rýchlo a prudko naťahuje vzduch. Pri jeho prechode hrtanom nastáva prudké uzavretie hrtanovej prieklopky, čo spôsobuje zvuk, ktorý z nás vychádza.

Čkanie už v lone matky

Čkanie u detí je veľmi časté a najmä u dojčiat. Môže trvať pol hodiny alebo dokonca aj hodinu. Našťastie to nie je pre dieťa bolestivé a vôbec ho netrápi, pretože si nato zvyklo už počas prvých mesiacov v brušku ženy. V skutočnosti od dvadsiateho týždňa tehotenstva má plod štikútku. Takže sa maminky nemusíte obávať! 🙂 V priebehu mesiacov je to čoraz viac zriedkavejšie.

Príčiny čkania

Štikútka je dôsledkom náhlej a nedobrovoľnej spazmodickej kontrakcie membrány. Vyskytuje sa, keď sa žalúdok naplnený vzduchom alebo kvapalinou rozširuje. To spôsobuje napínanie nervu ovládajúceho membránu a spôsobuje druh “poruchy” tohto svalu. Membrána sa potom nekontrolovane a opakovane zmršťuje a spôsobuje vibrácie hlasiviek. Ten hrôzostrašný zvuk charakteristický pre štikútku je spôsobený náhlym uzatvorením štrbín medzi hlasivkami po každom kŕči.

Ako upokojiť dieťa

Treba byť trpezliví, štikút zmizne sám. Pokiaľ však pokračuje, môže to vaše dieťa otravovať. Štikútka sa niekedy objaví, keď je vaše dieťa príliš stimulované. Aby ste ho utíšili, vezmite ho do náručia a choďte sa s ním prejsť, môžete mu dať čistú vodu, sladkú vodu alebo mlieko na kojenie. Môže sa objaviť aj po jedle. Takže neváhajte vziať svoje dieťa do náručia asi 20 minút po kŕmení. Ak chcete zabrániť štikaniu, môžete mu dávať menšie množstvo jedla, ale častejšie. Ak mu dáte fľašu, nechajte ho otáčať každé dve alebo tri minúty.

dieťa ktoré pije

Štikútanie a opakované zvracanie

Vaše dieťa môže mať po jedení alebo po zvracaní štikútku. Vo väčšine prípadov je to reflux, bežne u batoliat. Okrem toho v tomto štádiu vývoja svalový ventil na konci pažeráka, ktorý pomáha udržať potravu v žalúdku, ešte nie je zrelý. Akonáhle je žalúdok plný, môže dôjsť k zvýšeniu obsahu potravy a kyseliny. Aj keď je u malých detí častý reflux a štikútka, neváhajte sa porozprávať so svojím pediatrom, ak sa to deje príliš často.
Zdroj: mom-kid.com | Foto: pixabay.com