dojčenie

Mnoho mamičiek s nástupom ďalšieho tehotenstva rieši, či dojčiace staršie dieťatko, či už má pol roka alebo dva roky, odstaviť, alebo nie. Budúcu mamičku trápi množstvo otázok, ako napríklad, či nemôže dojčenie bábätku v brušku nejako uškodiť, či si neprivodí dojčením nejaké problémy. A na druhej strane sa zas trápi, čo so starším dieťatkom. Ako mu vysvetliť, že s dojčením je koniec?

Naša pani doktorka a často aj okolie radia prestať. Vaša intuícia aj vaše dieťatko sú ale proti. Vždy sa ale musíte rozhodnúť sama. My vám v dnešnom článku ponúkneme fakty o tom, či je dojčenie v tehotenstve nebezpečné, alebo nie. Prípadne vám dodáme odvahu, aby ste sa nebáli v dojčení pokračovať.

Na naše zvedavé otázky odpovedá laktačná poradkyňa Alenka Kuchtová:

Veľa mamičiek sa u doktora stretne s odporúčaním, aby kvôli tehotenstvu čo najskôr ukončila dojčenie. Je to naozaj potrebné?

Vo väčšine prípadov nie je potrebné ukončiť dojčenie a milióny matiek dojčia a dojčili svoje deti počas celého tehotenstva a následne ďalej po pôrode. La Leche League pracovala za desaťročia s takým množstvom tehotných dojčiacich matiek, že ak by dojčenie malo na tehotenstvo vplyv, bolo by sa to prejavilo. Taktiež vo vedeckej literatúre neexistujú žiadne dôkazy či dáta, ktorými by lekári mohli odôvodniť odporúčanie odstaviť dieťa počas tehotenstva.

Mnohé mamky sa stretli aj s odôvodnením, že dojčenie spôsobuje predčasné kontrakcie či tvrdnutie bruška. Naozaj dojčenie nemôže mamičke ublížiť?

Kontrakcie maternice počas dojčenia sú normálne a nespôsobujú predčasný pôrod – nakoniec, kontrakcie maternice spôsobuje aj pohlavný styk, ktorého sa väčšina párov počas tehotenstva nevzdáva. Je pravdou, že (bez ohľadu na dojčenie) sa určité percento všetkých tehotenstiev končí potratom. Vtedy je samozrejme ľudské hľadať dôvody a ak matka dojčila, je jednoduché ako príčinu označiť dojčenie, hoci za iných okolností by sme len skonštatovali, že dôvod nepoznáme. Rovnako neexistujú medicínske dôkazy o tom, že by dojčenie oberalo nenarodené dieťa o živiny. Stimulácia bradaviek počas dojčenia a vylučovanie hormónu oxytocínu pri dojčení, na čo je telo matky bežne zvyknuté, nie je dostatočná na to, aby spôsobila predčasný pôrod ani v posledných troch mesiacoch tehotenstva.

Čo v prípade, ak má mamka rizikové tehotenstvo (krvácanie, skracovanie krčka maternice a pod)?
 

V takýchto prípadoch (krvácanie, skracovanie krčku maternice) treba rozhodnutie o dojčení urobiť opatrnejšie. Stále však rovnako platí, že samotné dojčenie staršieho dieťatka nie je príčinou uvedených problémov v tehotenstve a naopak dojčenie v tehotenstve môže byť nápomocné matke pri starostlivosti o stále maličké dieťatko.

Dá sa riešiť, hlavne v prvom trimestri, bolestivé prsníky a bradavky? Existuje nejaký krém?
 

Bolesť a citlivosť bradaviek pri dojčení zvykne byť najhoršia v prvých týždňoch tehotenstva a časom sa zlepšuje. Keďže táto bolesť je spôsobená hormonálnymi zmenami a znížením tvorby mlieka v dôsledku tehotenstva, nie je veľa, čo je možné urobiť pre okamžité zlepšenie situácie. Jedna vec, ktorá čiastočne pomáha, je dávať si pozor na to, v akej polohe dieťatko dojčíte. Mnoho mamičiek cez deň aj v noci dojčí tak, že dieťatko je telom príliš ďaleko alebo príliš plytko prisaté a podobne. Čiastočne pomôcť môže pokúsiť sa dieťatko pritiahnuť čo najviac k sebe a v rámci možností zabezpečiť čo najlepšie prisatie. Akúkoľvek bolesť však odporúčam konzultovať s laktačnou poradkyňou.

Jedným z prvých príznakov tehotenstva je aj citeľný pokles tvorby mliečka. Dá sa nejako tvorba zvýšiť bylinkami, alebo liekmi?
 

Vplyvom tehotenských hormónov klesá tvorba mlieka a nedá sa zvýšiť nijakými podpornými prostriedkami. Ide o normálny proces a neexistuje spôsob, ako v tehotenstve zvýšiť tvorbu mlieka. Na druhej strane dojčenie je omnoho viac ako len príjem materského mlieka, a ak je dieťa ochotné byť na prsníku bez ohľadu na množstvo mlieka, tak je aj naďalej dôležité dieťa dojčiť bez ohľadu na to, aké množstvo mlieka pri tom vypije. V priebehu tehotenstva sa tvorí rozličné množstvo mlieka a akékoľvek množstvo je pre dieťa vzácne a dôležité. V tehotenstve sa matke znova začína tvoriť kolostrum, ktoré je tekutým zlatom a ktoré staršie dieťa môže piť po druhýkrát a je veľmi dôležité pre jeho zdravie. Je tiež dobré vedieť, že v tejto situácii, keď poklesne tvorba mlieka v tehotenstve, nieje dôvod prečo by malo dieťa dostávať umelé mlieko. Najlepšie je zabezpečiť mu zdravú a rozmanitú stravu.

Okolo 16-teho týždňa sa začína vytvárať kolostrum. Maminky sa boja, aby ho bolo dostatok pre novorodeniatko. Nemôže sa stať, že by ho staršie bábätko vypilo?

Nie je dôvod na obavy, pretože kolostrum sa tvorí priebežne počas tehotenstva a nie je možné, aby ho staršie dieťa tým, že sa v tehotenstve dojčí, „vypilo“. Preto, aby novorodenec dostal dostatok kolostra, je potrebné po pôrode zabezpečiť správny začiatok dojčenia.

Sú výhody či prínosy pre staršie dieťatko, ak ho mamka dojčí aj v tehotenstve?

Určite áno. Tým, že matka dojčí aj počas celého tehotenstva a neodstaví predčasne, takéto dieťa sa môže dojčiť po pôrode spolu so svojím súrodencom až do prirodzeného odstavenia, ktoré nastane v čase keď na odstavenie bude zrelé. Ako už bolo spomínané, dieťa dostáva druhýkrát kolostrum = tekuté zlato a to nie je len pár dní, ako malo šancu piť tesne po pôrode, ale počas väčšej časti dojčenia v tehotenstve.

Existujú aj nejaké nevýhody?

Nevýhody ako také pre dieťa nie sú a pre matku, hoci to nemožno pokladať za nevýhodu, je dobré spomenúť, že dojčenie počas tehotenstva nemusí byť jednoduché a takáto matka, ktorá sa rozhodne pokračovať v dojčení, často potrebuje dostatočnú podporu a pochopenie.

Ďakujeme pekne za príjemný rozhovor.

V tehotenstve nie je nutné dieťatko odstaviť!

Ako vidíte, ani tehotenstvo nie je dôvodom na ukončenie dojčenia a nemôže ublížiť vám, ani dieťatku. Ak však ešte stále nie ste presvedčená a máte množstvo nezodpovedaných otázok, spokojne môžete skontaktovať niektorú z laktačných poradkýň.
Nech sa už rozhodnete akokoľvek, urobte to sama, bez nátlaku okolia či doktorov. A na záver vám ponúkame dva rôzne názory mamičiek:
Katka: Ja som sa rozhodla vydržať v dojčení staršieho dieťatka až do pôrodu a následne po ňom. Musím priznať, že s príchodom nového súrodenca sa veľmi rýchlo vyrovnal. Na druhej strane, druhý synček nie je tak veľký papkoš, a tak mliečko, ktoré nedopije si veľmi rád dopraje ten druhý. Nehrozia mi preplnené prsníky, iba v prípade, keď si obaja prispia :-).

Zuzka: Keď som zistila, že som tehotná, staršieho synčeka som odstavila. Dojčenie mi bolo veľmi nepríjemné, bradavky ma tak veľmi boleli, až som plakala. Nezvládla som to. A popravde, bála som sa, či nemôžem dieťatku uškodiť. S narodením druhého dieťatka, ale nastali veľké problémy. Syn bol veľmi precitlivelý, často plakal, dožadoval sa mojej prítomnosti. Dcérka zas toho veľa nevypila, a tak som bola nútená mliečko odsávať. Ale už sa mi to zdalo neprirodzené opäť si syna priložiť. Takto spätne si uvedomujem, že by to bolo oveľa jednoduchšie.

 

Foto: pixabay.com, facebook.com