dieťa s matkou a doktor

Jaxon Dayton je nádherné 4- mesačné bábätko. Vyžaruje z neho spokojnosť a neustále sa usmieva. A má na to dobrý dôvod – je predsa nažive. Zatiaľ ešte netuší, ako málo chýbalo a on by sa vôbec nenarodil. Netuší, že za svoj život vďačí svojej odhodlanej, milujúcej mamičke, ktorá neváhala pre neho riskovať aj svoj život a jednému odvážnemu doktorovi, ktorý sa nebál vyskúšať neštandardnú metódu. A tým zachránil život obom – mamičke aj bábätku.

 

Danielle Dayton sa narodila so srdcovou vadou. Keď otehotnela, doktor jej dôrazne odporúčal tehotenstvo prerušiť. Jej stav sa rapídne zhoršil a v 16-tich týždňoch tehotenstva bola v priamom ohrození života. Bolo viac ako pravdepodobné, že zomrie na zlyhanie srdca ešte počas tehotenstva. Zdanlivo jedinou možnosťou bola urýchlená operácia srdca, ktorú ale jej nenarodené dieťa nemohlo prežiť.

Nádej a víťazstvo

„Jednoducho som sa nemohla zmieriť s myšlienkou, že kvôli mojej chorobe prídem o svoje dieťatko.“- spomína Danielle s pohľadom upretým na svojho manžela Andrewa. „Nechcela som to len tak ľahko vzdať.“

Tak namiesto nárekov na svoj nešťastný osud, vyhľadala nového doktora a požiadala o druhé stanovisko. A mala šťastie. Pod ochranné krídla si ju vzal Dr. William Wagner z  Abbottskej Severozápadnej Nemocnice. Wagner sa rozhodol vyskúšať netradičnú metódu. Implantoval srdcovú chlopňu Medtronic cez srdcovú aortu pomocou cievky, bez toho, aby otvoril hrudník. Tento postup sa zvyčajne využíva pri starších pacientoch, ktorí by tradičnú operáciu srdca, ani samotné otvorenie hrudníka neprežili. Takto môže chlopňa fungovať ešte niekoľko rokov.

Nikdy sa nevzdávajte!

Vedenie Abbottskej Severozápadnej je presvedčené, že toto bol len druhý prípad, kedy sa podobný postup aplikoval na tehotnej žene. Takže táto metóda bola síce známa, ale z neznámych príčin absolútne nevyužívaná.

„Týmto postupom sme zachránili život dieťaťa“ vyjadril sa doktor Wagner. Dúfa, že táto metóda sa rozšíri. Ženy by tak nemuseli byť postavené pred hroznú voľbu medzi ich zdravím a životom nenarodeného dieťaťa.

„Nikdy neviete, aké poznatky, skúsenosti a možnosti môže mať iný lekár. Preto sa nebojte požiadať aj o alternatívny názor. “ dodáva Danielle „ja som neskutočne šťastná, že som to urobila.“

Zdroj: kare11.com/news/ | Foto: allinanews.com; pixabay.com