Už pár týždňov je rúško pevnou súčasťou našich životov. Na ulicu vychádzame jedine s ním a mnohé mamičky pochopiteľne riešia ako uchopiť situáciu s rúškami pri malých deťoch. Národný ústav detských chorôb na svojom facebookovom profile vydal zopár dôležitých rád, ktoré by si mali zapamätať predovšetkým matky tých najmenších detičiek.

Je možné, že ste sa aj vy stretli s dilemou mnohých mamičiek, akým spôsobom by mali založiť rúško novorodencovi. S touto otázkou sa často obracajú na Národný ústav detských chorôb, ktorý dal k tejto problematike jasné stanovisko: Novorodencovi rúško nedávajte!

Je to z týchto dôvodov:

Novorodenec do jedného mesiaca nevie dýchať ústami a tak by mu rúško prekážalo pri dýchaní.

Ak má novorodenec nedostatok kyslíka, modrajú mu pery. Ak by mal nasadené rúško, túto dôležitú vec by ste si nevšimli.

Keďže novorodenec často grcká, s nasadeným rúškom by ste to nevideli a mohol by sa udusiť.

Ako si teda pri bábätkách v tejto situácii poradiť?

Veľmi dôležité je dojčenie a izolácia. Je potrebné sa s novorodencom vyhýbať ľuďom a verejným priestranstvám. V týchto slnečných dňoch je dôležité dopriať slnečné lúče aj dieťatku, odporúča sa prechádzka v prírode, pomôže aj natočenie postieľky do otvoreného okna.

Situácia, ktorá nastala s novým koronavírusom je náročná pre všetkých nás, no obzvlášť ťažké to majú práve čerstvé mamičky. Želáme vám veľa síl a trpezlivosti, predovšetkým veľa zdravia.

Zdroj: Facebook /Národný ústav detských chorôb | Foto: pexels.com