AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

V časti sveta, ktorú ktovie prečo nazývame civilizovanou, existuje veľa presvedčení hovoriacich o tom, že materstvo nám kladie do cesty veľa obmedzení pri budovaní našej kariéry. Tieto demotivačné výroky sa dedia z pokolenia na pokolenie a nejednej žene túžiacej stať sa  dobrou matkou a zároveň úspešnou ženou, berú aj posledné zvyšky odhodlania rozhodnúť sa byť rodičom.

Dieťa vidia ako prekážku na ceste za svojimi snami, riziko, pokles životnej úrovne, odkázanosť na partnera, nemožnosť vzdelávať sa, venovať sa svojim záľubám a samozrejme brzdu v kariérnom postupe. Je to naozaj tak, že keď sa vám narodí dieťa, váš život bude riadený práve ním?

Odpoveď na túto otázku si musí dať každá žena, ktorá matkou je, alebo nad tým rozmýšľa, sama. Nič nie je také, alebo onaké, ani biele, ani čierne, svet je totiž plný farieb a je len na vás, ktoré farebné spektrum si vyberiete. Nie je treba sa naň pozerať cez ružové okuliare, ale? Vybrali sme pre vás tú pozitívnejšiu farebnú škálu a možno na základe tohto článku ženy matky a budúce matky zistia, ako deti nesmierne obohatia váš život a umocnia vašu kariéru.

Efektívne narábanie s časom

S deťmi sa plány menia rýchlosťou blesku a vy prestanete byť otrokom časového harmonogramu a pravidiel. Veci meníte za pochodu a pochopíte, že čas je vzácna komodita a nie je hodno ním mrhať. Budete veľmi dôsledná v stanovovaní priorít  v živote. Veci dokážete meniť zábleskom okamžiku.

Do životopisu pre svojho budúceho zamestnávateľa si s flegmatickosťou Angličana a bez výčitiek svedomia môžete napísať – Som flexibilná.

Kreativita a tvorivosť

Pri uspávaní dieťaťa spievate uspávanky. Vymýšľate zmysluplné činnosti, aby ste ich zabavili. Zrazu maľujete so svojím potomkom obrázky. Pečiete, varíte obľúbené jedlá, zapisujete a skúšate nové recepty. Plánujete detské oslavy narodenín a vyrábate originálne masky pre pozvaných. Hýbete sa, či chcete alebo nechcete, lebo musíte byť rýchlejšia, predsa to svoje dieťa musíte chytiť ešte skôr, ako vám vbehne pod kolesá autá. Zaujímavé  nápady prichádzajú sami od seba a vy sa ich snažíte realizovať.

Do životopisu pre svojho budúceho zamestnávateľa  si medzi novovytvorenými zvieratkami z roličiek toaletného papiera napíšte – Som kreatívna.

Človek s dušou teamového hráča

Prišiel čas, keď ste sa stali matkou a chopíte sa svojej úlohy ženy v rodine, a zároveň musíte pomôcť svojmu partnerovi zastať si mužskú rolu. Spolu s dieťaťom vytvoríte malé zoskupenie, hovorme mu team. V tomto maličkom teame sa nedá kopať každý sám za seba, je nevyhnutné  sa dopĺňať, spolupracovať medzi sebou, rešpektovať názory každého člena teamu. Silný individualizmus už nie je prípustný, mohol by rozbiť krehkú rovnováhu novovzniknutého zoskupenia.

Do životopisu pre svojho budúceho zamestnávateľa v čase, keď váš partner uspáva potomka si zaznamenajte –  Som teamový hráč.

Komunikatívnosť a vyjednávacie schopnosti

Doba sa mení, ale deti zostávajú rovnaké, stále potrebujú niekoho, kto ich pripraví na život. Musí im vysvetliť, prečo slnko zapadá, ako vzniklo mlieko v Tetra Pak krabičke a prečo ten ujo s čiernymi okuliarmi používa bielu paličku. Otázok mnoho a vy hľadáte slová, ktoré sú  zrozumiteľné detskej dušičke. Zároveň sa stávate logopédmi amatérmi, keď učíte svoje deťúrence vyslovovať prvé slová. Akým spôsobom komunikujete, aký tón hlasu zvolíte, to všetko sa odzrkadlí v komunikačnej  a dorozumievacej schopnosti vášho potomka. Kričíte vy, kričí aj on, rozprávate dialektom a dialektom bude rozprávať aj vaše dieťa.

Stratili sa časy, keď pri výchove pomáhala varecha, remeň alebo tvrdá ruka. Dnes hľadáme iné spôsoby ako prinútiť dieťa urobiť veci, ktoré sa mu vôbec, ale vôbec nechcú. A tak sa mama stáva vyjednávačom v praxi. Nie, nepotrebuje megafón, lebo nevyjednáva s únoscami, ale presvedčiť neposlušníka musí a to hneď a zaraz. A predstavte si: „ona neabsolvovala ani špeciálny výcvik agenta vyjednávača.“

Do životopisu pre svojho budúceho zamestnávateľa  po úspešnom vysvetlení, prečo si nemohol vygumovať poznámku v žiackej, keď to urobili všetci spolužiaci a úspešnom vyjednávaní s vašou ratolesťou, že do škôlky sa určite nenosia delobuchy a rachetle  k oslave Nového roku, si s čistým svedomím napíšte – Patrím k ľuďom s výbornými komunikačnými a presvedčovacími schopnosťami.

Schopnosť rýchlo sa učiť nové veci

S novým životom prichádzajú nové povinnosti a úlohy. Je veľa príručiek a kníh, ako zvládnuť materstvo, ale uviesť ich do praxe nie je až tak jednoduché. Stane sa, že po príchode z pôrodnice stojíte vo svojom byte a s láskou, no bezradne rozmýšľate: „Milujem Ťa drobček tak veľmi, ale čo mám s tebou robiť, keď plačeš už hodinu a ja ťa neviem utíšiť.“  Za pár dní rozoznávate všetky druhy plaču, dokážete identifikovať, čo drobček potrebuje  a naučili ste sa toľko nových vecí, že sami nechápete, kde sa to vo vás vzalo. Dieťa rastie a vyvíja sa, vy sa učíte s ním, pri ňom, podľa neho a za tri roky strávené na materskej a rodičovskej dovolenke ste zvládli približne toľko nových úloh ako zamestnanec, ktorý vystriedal minimálne päť pracovných miest.

Do životopisu pre svojho budúceho zamestnávateľa si po  úspešnom absolvovaní nepovinného, no nevyhnutého kurzu ako zvládnuť dojča, batoľa a všetky štádiá vývoja dieťaťa do troch rokov napíšte – Rýchlo sa učím nové veci a zodpovedne  riešim pridelené pracovné úlohy.

Zamestnávatelia, prosíme prečítajte si tento článok a možno budete mať pozitívnejší postoj k prijímaniu mamičiek do zamestnania. Nepozerajte len na to, že tieto ženy využívajú ošetrovné a paragrafy doprovod dieťaťa k lekárovi. Tieto ženy  napríklad získali super tréning time manažmentu, flexibility, kreativity… . Podľa našej skromnej mienky práve tieto ženy sú určené urobiť skvelú kariéru aj v zamestnaní, nielen doma pri výchove svojich detí.

Foto: Pixabay