AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:

Práve sa prevalila nevera vášho partnera. Ste ponížená, zúrivá a chcete vysvetlenie. Očakávate, že si bude sypať popol na hlavu a kolenačky prosiť o odpustenie. Ale vy sa dozvedáte, že na hnev ani nemáte nárok. Že tu boli objektívne príčiny. Vlastne, za popisovaných okolností nie je jeho nevera až tak nepochopiteľný a hrozný čin. Možno je dokonca aj vzťahu prospešná. Možno naozaj za to nemohol. Možno by ste mu mali bez rečí podať pivo a nenarúšať rodinnú pohodu otravnými výčitkami…

Iste, ak dostaneme logické vysvetlenie, tak ďalšie analýzy sú zbytočné. Má to len jeden problém. Väčšinou je to jasné logické vysvetlenie len kopa hlúpych, dodatočne vykonštruovaných nezmyslov. V tomto článku si vymenujeme tri tie najčastejšie a najnehoráznejšie výhovorky pre mužskú neveru, ktoré rozhodne nesmiete prijať:

Čo som nenašiel doma…

Úplne pochopiteľné. Nešťastný chlap uväznený v nefunkčnom vzťahu. Manželka ho už nepriťahovala – lebo pribrala a vôbec sa o seba nestarala. Alebo je príliš krásna a úmyselne provokuje iných mužov. Možno je to hlúpa sliepka, ako si ju má vážiť? Alebo premúdrená intelektuálka, ktorá mu zráža sebavedomie… jednoducho nejakým spôsobom ho urobila nešťastným. Veď, keby bolo všetko v poriadku, ani by ho nenapadlo… . Má predsa právo hľadať spriaznenú dušu, veď inak by sa zbláznil. A vy masochisticky analyzujete každú situáciu, kedy ste nemala pripravenú teplú večeru, kedy ste na neho zvýšila hlas, alebo mu nedajbože odmietla se*… . Pri ženách to funguje, lebo majú v sebe zakorenenú hlbokú neistotu. Áno, určite máte svoje nedostatky. A viete prečo? Lebo ste skutočná žena z mäsa a kostí a nie jeho predstava zo zvrátenej mužskej fantázie. Lebo vy s ním jeho problémy musíte zdieľať a riešiť, nie si ich len párkrát do týždňa chápavo vypočuť. Lebo toto je jednoducho skutočný život. A nech si nič nenahovára – každá spriaznená duša sa zmení na obyčajnú manželku po jednom týždni zbierania špinavých spodkov, drhnutia zadretej špiny a nekonečného kolotoča žehlenia. Jednoducho: „kto chce psa biť, palicu si nájde“, a ani v najabstraktnejšej teórii neexistuje ideálny prototyp ženy, ktorú muž nepodvedie.

Som tak naprogramovaný…

Jasné, zase tá prevratná teória. Teória zachovania rodu. Vernosť je z antropologického hľadiska pre mužov nemožná. Muži sú samce, oplodňovanie čo najväčšieho počtu samíc majú geneticky zakódované. Fajn. Žena je samica a geneticky má zakódované, že po každom se*e použitého samca zožerie. A aktuálneho partnera vymení hneď ako sa objaví väčší, mladší a viac obdarený. A páriť sa bude len v čase ovulácie, ale za to s čo najväčším počtom samcov – to viete istota počatia, je istota počatia. Ale moment…ono už od čias, kedy sme nahí pobehovali po snehu a zubami trhali skrvavené mamutie mäso od kosti, prešiel nejaký ten rôčik (alebo niekoľko miliónov). Tak čo sa, preboha, začať chovať ako civilizovaný človek a zvieratá nechať žiť ich životom? A mimochodom – ak mu podvedome ide o reprodukciu, čo robí tá krabička kondómov v jeho kapse? A prečo ho zalejú kropaje panického strachu hneď, ako mu jeho „bokovka“ oznámi, že „už to pár dni nedostala “? Takže dosť bolo vyhovárania. Ak chce šíriť svoju genetickú informáciu, nech ide do spermobanky, a iné samice obíde oblúkom.

Ona ma zviedla….

A zase je v tom nevinne. Táto výhovorka býva účinná, lebo vy sama jej chcete veriť. Je prijateľnejšia predstava bezcitnej, prefíkanej rozvracačky vzťahov, ako predstava bezcitného manžela, ktorý ľahkovážne riskuje svoju rodinu. Nehovoríme, že také ženy – beštie neexistujú. No, po prvé: len v mizivej časti prípadov je nevera takto účelovo zostrojená tretou stranou. A po druhé: bohužiaľ, on je dospelý, svojprávny a vie čo je v stávke. Snaha opísať samého seba ako primitívne, bezmocné zviera v osídli pudov je naozaj smiešna. Kedy presne mal tým pudom podľahnúť? Keď platil izbu v hodinovom hotely, alebo keď jeho adresu dával do navigácie? Keď zdvíhal mobil, aby si so svojou budúcou milenkou dohodol rande, alebo už keď si od nej vyžobrával telefónne číslo? A ak to aj bola ona, čo ho lákal na izbu, čo si preboha myslel, že tam s ním ide robiť? Ak má váš manžel problém pri pohľade na hlbší výstrih, alebo kratšiu sukňu, pomôže len jedno. Krátka reťaz, dlhý bič, ostré nožnice do ruky a odhodlanie v očiach. V takom prípade bude váš miláčik šťastný a uspokojený zakaždým, keď sa zobudí ešte ako plne funkčný muž.

Čo na záver? Iste, zahodiť celý vzťah a nechať rozpadnúť rodinu pre neveru manžela, nie je vždy to najlepšie riešenie. Neveru možno časom, a za istých okolností, odpustiť. Ale rozhodne nie ospravedlniť!! Máte právo vyžadovať, aby prestal strápňovať seba aj vás nedôstojným klamaním a prebral zodpovednosť za svoje činy ako správny chlap, manžel a otec.

Foto: depositphotos.com