V prvej časti tejto série sme sa venovali povahe najstarších detí. Tentoraz sa môžete dozvedieť niečo viac o prostredných deťoch.

 

Prostredné dieťa

Aj keď vaše najstaršie dieťa už môže mať vek, v ktorom je už samostatné a zodpovedné, od prostredného to nechcite. Potrebuje pozornosť rodičov a baví ho to, dokonca aj v úplných maličkostiach ako je napríklad obúvanie, hoci to už vie aj samé.

V mnohých prípadoch je takéto dieťa veľmi komplikované a je občas ťažké ho zaradiť, keďže dlho hľadá samé seba. Taktiež je u nich častý problém s výchovou, radia sa medzi najťažšie vychovateľné. Má to však aj svoj dôvod – keďže nie je ani prvé ani posledné, automaticky prichádza o plnú pozornosť svojich rodičov.

Sú len dve možnosti, ako prostredné deti reagujú – buď sa chcú staršiemu súrodencovi vyrovnať alebo sa stanú rebelmi a nebudú rešpektovať ani súrodenca ani pravidlá.

Väčšinou sú realisti, ktorí žijú s pocitom, že nikdy im rodičia nevenovali 100% svojej pozornosti, tak ako ich starším a neskôr mladším súrodencom. Môžete sa akokoľvek snažiť, s týmto pocitom budú pravdepodobne žiť celý život.

Sú to nezávislé osobnosti, ktoré trávia viac času so svojou partiou ako s rodinou. Vďaka ich reálnemu pohľadu na svet a nezávislosti sú výbornými vyjednávačmi.

Dobré rady, ktoré môžu pri prostrednom dieťati pomôcť:

  • vyhraďte si čas len pre neho (cukráreň, výlet, prechádzka…)
  • pochváľte ho, ak ustúpi staršiemu bratovi či sestre

Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.