Evka Dvoráčková je profesionálnou fitness trénerkou, ale aj modelkou zo Slovenska, ktorá pôsobí v Dubaji, kam si šla splniť svoje sny. Jej záľuba  a vášeň sa stali zároveň jej profesiou, čo sa nepodarí komukoľvek. No ona si šla tvrdo za cieľom a podarilo sa. Má vlastný YouTube kanál a Facebook stránku, kde radí nielen o chudnutí, ale aj celkovo o zdravom životnom štýle a správnom cvičení.

Okrem statusu ženy prednedávnom začala zastávať aj status ešte krajší a dôležitejší, teda matky a stala sa rovno dvojnásobnou „dvojičkovskou“ mamičkou dvoch krásnych chlapčekov. 🙂 My sme sa s ňou porozprávali nielen na tému materstva, ale aj na tému správneho stravovania počas tehotenstva a cvičenia. Len do toho, inšpirujte sa aj vy.  🙂

  1. Ste úspešná trénerka, žena, matka, splnili ste si mnohé sny. Máte dve detičky – dvojičky – chlapčekov, musia byť teda u Vás doma „fofry“. Ako to zatiaľ zvládate? Zosúladiť deti, manžela, prácu, tréningy. Zastávate aj vy názor, že narodením detí sa život mamičky nekončí? 🙂

Tak tu v prvom rade chcem poďakovať mojej úžasnej rodine za pomoc. Sama by som to nezvládla tak ľahko. Každopádne, som zástanca toho, že dobrá mamina je oddýchnutá mamina, teda aspoň čiastočne oddýchnutá. V mojich očiach byť dobrou mamou neznamená byť s deťmi nonstop sama bez pomoci. Byť dobrou mamou pre mňa znamená tráviť s deťmi veľa času a čas, ktorý sme spolu, tráviť kvalitne, deťom sa venovať. Usmievať sa. Byť trpezlivá. S mojimi bábätkami veľa hovorím, veľa sa s nimi smejem, veľa s nimi cvičím, chodím na prechádzky, v noci k nim vstávam, každý deň ich kúpem,… presne tak ako každa iná mama. Takisto však aj varím, upratujem, nakupujem potraviny a chodím cvičiť. Nie som na to totiž úplne sama. A preto, keď s bábätkami som, som pozitívna a teším sa z nich a času, ktorý s nimi môžem stráviť. Nechcem tým povedať, aby matky svoje deti odkladali. Čo chcem povedať je, nebáť sa poprosiť  či prijať pomoc. Nie sme stroje a nesnažme sa byť stroje. Vyčerpaná,  upachtená maminka, odpadávajúca od únavy už často nezvláda byť tou veselou, milou a starostlivou maminou. Skúsila som obe cesty a viem, že pomoc, najmä pri dvojičkách, mi predovšetkým pomáha dať mojím deťom matku, akú si zaslúžia. Takže dôležitá je rovnováha. Sme matkami, ale neprestávame byť ani manželkami, priateľkami a ženami. Nezabúdajme na to. Od všetkého trošku a budeme spokojné a šťastné. 🙂

  1. Ste profesionálnou fitness trénerkou, chodia k Vám aj tehotné ženy alebo mamičky po pôrode, ktoré potrebujú poradiť ako sa stravovať a ako cvičiť? Predsa len, po pôrode každá mamička túži dostať sa späť do starej konfekčnej veľkosti. Aké máte zatiaľ skúsenosti? Teraz už môžete radiť aj zo svojho vlastného života. Zmenil sa Váš pohľad na chudnutie po pôrode a tréningy počas tehotenstva oproti minulosti?

Momentálne som plnohodnotne na materskej dovolenke, a teda klientov neprijímam a do práce nechodím. Všetok čas, ktorý si popri dvoch chlapcoch viem vyčleniť pre seba strávim v posilňovni a samoštúdiom nových vecí, a tiež dosť času venujem svojej facebookovej stránke, kde sa snažím ľudí inšpirovať, motivovať, trošku aj vzdelať a ísť im príkladom. Odpovedám na maily ľudí, aj keď za okolností,  aké sú, mi to trvá dlhšie ako predtým. Tiež natáčam videá na svoj YouTube kanál. No toho času teda zasa až toľko nemám. Preto som sa rozhodla do práce sa neponáhľať. Každopádne – s trénovaním tehotných klientiek mam skúsenosti, ktoré som následne mohla uplatniť aj na seba. Mala som veľké šťastie na dvojičkovské tehotenstvo bez akýchkoľvek komplikácií, počas ktorého som až do úplného konca, za podpory lekárov samozrejme, stále cvičila. Môj pohľad na tréning počas tehotenstva a následne po pôrode sa nijako nezmenil. Všetko išlo a ide presne ako som, na základe svojich skúseností a informácií, čakala.

  1. Mnohé ženy majú dilemu, či cvičiť aj v tehotenstve, alebo nie. Už len z toho dôvodu, že bohužiaľ sa stále nájdu ľudia, ktorí cvičenie, či čo i len najmenšie posilňovanie v tehotenstve považujú za neprípustné. Samozrejme, že to závisí od stavu mamičky počas čakania bábätka. Vy ste živým príkladom, že ak sa chce a je všetko zo zdravotného hľadiska v poriadku, dá sa to aj bez toho, aby mamička ohrozila bábätko, aj seba. Stalo sa Vám však, že ste počas tehotenstva nevládali? Radili ste sa s niekým ohľadom tejto otázky?

Ľudia, ktorí považujú cvičenie v tehotenstve za neprípustné, nevedia o čom hovoria. Žiaľ. Nevyznajú sa v problematike. Ja som sa tomuto venovala na škole. Mám o tom veľa načítané. Žiadna matka nechce ublížiť svojmu bábätku. Počas celého tehotenstva som svoj stav a tréning (konkrétny tréning) konzultovala s mojou ošetrujúcou lekárkou, ďalším veľmi váženým pánom doktorom a ešte externe s ďalšou skvelou lekárkou zo Slovenska. Všetci títo traja odborníci ma v mojom tréningu podporovali. Rovnako ako všetky dôveryhodné zdroje informácií, ku ktorým som sa dostala hovorili jasnou rečou. V prípade zdravého a nekomplikovaného tehotenstva je cvičenie počas neho prospešné. Nie, že nie je škodlivé, ale že je prospešné! Pre mamičku rovnako ako pre plod. Tu chcem zdôrazniť – zdravé a nekomplikované tehotenstvo. A prosím všetky nastávajúce mamičky – nikdy nerobte nič bez súhlasu lekára. Pokiaľ ide o mňa – cvičila som úplne do konca tehotenstva. Deti som o dva dni prenášala a dokonca som cvičila aj v deň môjho prvého oficiálneho dátumu pôrodu, ktorý nakoniec nastal až o dva dni neskôr. Cvičila som v posilňovni s činkami. Do 7. mesiaca som chodievala po schodoch v rámci kádri tréningu. Bolo to niečo, na čo som bola zvyknutá. Bývam v 38-poschodovej budove, a teda schodov mám neúrekom. Boli dni, keď som sa cítila unavená, tých dní bolo veľa. Ja som trpela veľkou únavou počas celého tehotenstva. Táto ma prešla až posledné 3 týždne pred pôrodom, kde som bola doslova nabitá energiu. Napriek tomu alebo aj pravé preto som cvičiť neprestala. Po tréningu som sa totiž vždy na niekoľko hodín cítila oveľa lepšie. Tréning v tehotenstve vás nesmie vyčerpávať. Musíte mat iba takú intenzitu a záťaž, aby vám cvičenie bolo prijemné a aby vám energiu dodávalo, nie uberalo. Takže nech som bola akokoľvek unavená, do posilky som vždy išla, pretože potom mi vždy bolo lepšie.

  1. Obmedzovali ste sa počas tých 9 mesiacov v oblasti stravovania? Nestalo sa Vám, že aj vy ste „zhrešili“? 🙂

Viete, ja som na zdravý životný štýl a zdravú stravu naučená, a teda neberiem to ako nejakú záťaž, ale prosto tak žijem. A v tehotenstve to platí obzvlášť. Ale samozrejme, že som si tu a tam niečo dala. Paradoxne však mňa v tehotenstve žiadne chute neprepadali a pravé naopak, na sladké som chuť vôbec nemala.

  1. Zmenil sa Váš životný štýl v oblasti stravovania a tréningov pred a po narodení Vašich chlapčekov? Mali ste nejaký zvlášť  vypracovaný jedálniček?

Môj životný stav sa nezmenil. Žila som zdravo pred aj počas tehotenstva a budem aj naďalej. Pre mňa je toto úplne prirodzené. Malo by byť pre každého. A odkedy som mama obzvlášť. Svojim deťom musíme ísť príkladom. Vypracovaný jedálniček som nemala a nemám. Nie som fanúšičkou jedálničkov. Ani svojim klientom konkrétne jedálničky nerobím. Namiesto toho ich učím čo áno a čo nie, koľko a prečo. Človek nemá žiť podľa nejakého jedálnička. Musíme jedlu rozumieť. Treba vedieť, čo je pre nás dobre a čo nie a čo je v súlade s našimi cieľmi. Nie je v tom žiadna veda, chce to len trošku námahy na porozumenie tomu. Potom už to ide ľahko. Ziť podľa jedálnička je nuda. Ja si chcem dať všetko a chcem, aby aj moji klienti nejedli iba kuracie prsia na vode a brokolicu. Tak ako vo všetkom, aj v strave treba rovnováhu. 

eva dvorackova

  1. Mnohé mamičky po pôrode zaujíma, kedy je najvhodnejšie začať znovu trénovať, cvičiť, kolujú fámy, že príliš skoré cvičenie a posilňovanie obmedzuje tvorbu mlieka a podobne. Aké máte skúsenosti s týmto vy? Kedy je podľa Vás najvhodnejšie začať znovu trénovať?

Ja som síce o mliečko prišla dosť skoro, nebolo to však kvôli cvičeniu. Vzhľadom na situáciu, obrovskú únavu a nevyspatosť, a predovšetkým popôrodnú komplikáciu, ktorú som mala (moje telo neprodukovalo dostatok oxitocínu) sa moje mliečko nikdy netvorilo tak, ako by som si priala. Kojila som, kým sa dalo a našťastie sa mi podarilo mliečko aj zamraziť a moje deti teda dostávali mliečko, aj keď som už ja mliečko nemala. Chcem zdôrazniť, že toto nesúvisí s cvičením, pretože tento problém som mala od úplného začiatku, hneď po pôrode a cvičiť som začala až neskôr. Pochopiteľne. Zo skúseností mnohých žien, čo poznám, nemá cvičenie na mliečko žiaden vplyv. Poznám ženy, ktoré začali s tréningom 4 či 6 týždňov po pôrode a kojili svoje dieťa dlhé mesiace. Ja som žiaľ to šťastie nemala. Čo je nám dané, je nám dané. Som vďačná aj za ten čas, ktorý som kojiť mohla. K druhej časti otázky chcem povedať, že všeobecne sa odporúča začať s fyzickou aktivitou v prvom rade po zotavení z pôrodu, čo je veľmi individuálne. Zhruba hovoríme o tých 6 týždňoch po pôrode, sú však ženy, ktoré môžu začať aj skôr a naopak. Začiatok tréningu treba opäť vždy prekonzultovať s vaším lekárom.

  1. Máte nejaké tipy na to, ako začať, s akými cvikmi po pôrode, aby nielen váha, ale aj bruško a iné partie šli späť do pôvodného stavu? (Pýtam sa preto, pretože  práve oblasť bruška je tá, ktorej prebytku sa zbavuje po pôrode najťažšie.)

V prvom rade treba znovu zaktivovať priečne brušné svalstvo a znova sa naučiť držať bruško pod kontrolou. Mnoho mamičiek nemá ani tak tuk na brušku, ako drží bruško vyvalené. Práve dnes som o tom ako toto spraviť a aké sú na to dobré cviky spravila video na YouTube. Druhá vec je uložený tuk. Toho sa zbavíme rovnako, ako tuku navyše všade inde, a to úpravou stravy. Chudnúť budeme iba v kalorickom deficite. Chcem však mamičky a všetky ženy upozorniť, aby brali ohľad na svoje telo a na fakt, že sa menilo a rástlo 9 mesiacov, a teda nemôžu očakávať, že sa vrátia späť do formy za 4 týždne. Je to nereálne a je to kontraproduktívne. Vedie to k frustrácii a zlej nálade. Mamičky, buďte ohľaduplné k vášmu telu a doprajte mu dostatok času na zotavenie a následné vrátenie sa do pôvodnej formy. Zaslúži si to po tak veľkej veci, akou je darovanie nového života. Preto žiadne drastické diéty, vedú iba k spomaleniu metabolizmu a veľmi často k následnému jojo efektu. Ja všeobecne odporúčam ľudom iba pomalé chudnutie a minimálny kalorický deficit. Tých 15% je optimálnych. Všetko chce svoj čas. Ten čas utečie ako voda, nebojte sa. 🙂 S deťmi ešte rýchlejšie.

  1. Boli nejaké potraviny, respektíve stále sú, ktoré neodporúčate, ak má byť cvičenie a celý proces okolo posilňovania svalstva a chudnutia účinné?

Skôr by som povedala, že sú nejaké potraviny, ktoré neodporúčam jesť z ohľadu na naše zdravie. Ja som zástanca minimálneho príjmu príliš priemyselne spracovaných potravín a minimálneho príjmu rafinovaného cukru. Čo však neznamená, že som úplný odporca všetkého takého. Ani tá horalka vás nezabije, ani nezničí vaše úsilie. Nie, ak si ju doprajete naozaj iba občas, prípadne ak ani s ňou neprekročíte kalórie, a teda energiu, ktorú v ten deň vydáte. Ak je kalorický príjem a kalorický výdaj v rovnováhe, nebudete priberať ani z tej horalky. Ľudia nepriberajú z konkrétneho jedla. Priberajú z prebytku energie. Nedelím jedlá na zlé a dobré (z pohľadu tvarovania postavy). Delím jedlá na kalorické a menej kalorické, na zasycujúce a menej zasycujúce a na nutrične lepšie a nutrične horšie. Nič však nie je zakázané. Opakujem – hovorím z pohľadu tvarovania postavy. Či je napríklad langoš pripravený na presmaženom lacnom oleji pre naše zdravie prospešný, to už je iná téma. 🙂

  1. Beriete občas so sebou do práce aj svojich chlapcov? Stíhate popri nich aj tréningy? Alebo máte zatiaľ skôr taký „light“ režim? 🙂

Ako som spomínala, zatiaľ nepracujem a do práce sa hneď tak nechystám. Chlapci majú iba 4 mesiace. Keď sa jedného dna do práce vrátim, tak ich so sebou nosiť neplánujem. Verím, že posilňovňa nie je bezpečné miesto pre deti, ktoré už lozia, pripadne chodia, ak nie sú pod neustálou kontrolou. A ako by som ich mohla kontrolovať, aby sa im niečo nestalo, keď sa budem venovať klientovi? Ak by som to robila, nebolo by to fér voči tomu klientovi. Tiež si myslím, že deti by vedeli čas stráviť lepšie, ako čakaním na mňa. To je však môj osobný názor a nikoho neodsudzujem, ani ho nikomu nevnucujem. Veľmi dobre viem, že nie vždy sa nájde niekto, kto môže mamičke pomôcť. Preto si každá z nás pomôže, ako sa dá. Keď som bola s deťmi sama, tak som ich párkrát vzala so sebou do posilky. Spinkali v kočíku. Ale viete, deti sa budia… Takže tréning nebol síce úplne podľa predstáv, lenže zasa lepší ako žiaden. Ide to hlavne, keď sú maličkí. Pokiaľ ide o môj režim, cvičím 4x do týždňa tú jednu hodinu.

  1. Cítite nejako zreteľne, že sa Váš život po narodení drobčekov zmenil nielen v oblasti súkromia, ale aj v profesnej sfére? Nie je to už o tom, že si dávate viac pozor na mnohé veci a máte na niektoré veci iný pohľad, ako ste mali pred tehotenstvom?

Môj život sa zmenil. Ja som sa zmenila. Sú veci, ktoré zostali a zostávajú konštantné a niektoré ešte nabrali na dôležitosti. Napríklad potreba zdravo žiť a byť fit. Mám o dôvod navyše. Musím im ísť príkladom a musím spraviť všetko, čo je v mojich silách, aby som bola zdravá a silná tu pre nich čo najdlhšie. Džím to svojim deťom. Dala som im život, tak sa teraz o nich musím postarať a musím ich naučiť žiť. Ako byť správnymi chlapmi. 🙂 No a mnohé iné veci stratili na dôležitosti. Mám napríklad veľkú vnútornú potrebu mať menej vecí. Prestala som mať chuť nakupovať. Vždy, keď prídem niekde do nákupného centra, čo sa naozaj nestáva po narodení detí často a vidím peknú vec, možno ju aj vezmem do ruky, ale znova položím späť. Vždy mi napadne, čo by som za to mohla mať pre deti. Nie iba materiálne veci, ale ako tie peniaze môžem s deťmi lepšie využiť. Napríklad, keď budú väčší, na cestovanie. Zmenili sa mi priority. Aj keď u mňa vždy bola na prvom mieste rodina. Pokiaľ ide o moju prácu, tak mám naopak pocit, že mi tehotenstvo a moje deti rozšírili obzory a že ako trénerka mam o skúsenosť viac. Je to veľmi cenná skúsenosť a som vďačná, že ju môžem posúvať ďalej a pomáhať mnohým mamičkám a budúcim mamičkám nestratiť sa v tom celom a prežiť to v radosti a sile.

Ďakujeme krásne za príjemný rozhovor. 🙂

zdroj: Facebook (Eva Dvorackova Fitness)