Starí rodičia sú dôležitou súčasťou života našich detí, o tom nepochybujeme. Hlavne babičky sú väčšinou tie akčnejšie vo výchove svojich najmilších vnúčikov a vnučiek. A práve pre ich prístup vznikajú veľakrát v rodine nezhody. Buď je babička až príliš benevolentná a naše deti rozmaznáva, alebo patrí do kategórie generálov, ktorá podľa “starej školy” vychováva príkazmi, povelmi a bohužiaľ niekedy aj klamstvami.

 

So svojimi skúsenosťami sa nám zverili dve čitateľky. Zatiaľ, čo babička Janinho synčeka Tomáška sa v jedinom vnúčikovi vidí a znamená pre ňu celý svet, čitateľka Monika sa posťažovala na babičku jej detí, ktorá rieši výchovu príliš direktívnym spôsobom.

Babička vnúčika príliš rozmaznáva

Jana má jediného syna Tomáška. Má štyri roky a je jediné dieťa v rodine. Zatiaľ prvý vnúčik. Prvé nezhody tak prišli už v čase Janinho telhotenstva. Budúca babička sa už nevedela dočkať bábätka. Pomaly mu kupovala výbavičku, neberúc do úvahy Janine protesty. Dokonca zašla až tak ďaleko, že sama kúpila aj kočárik. To už pohár trpezlivosti pretiekol a Jana s manželom to len ťažko rozdýchavali. Situácia vyústila do veľkej hádky. Ale babička si išla po svojom aj po narodení chlapčeka.

Pri každej návšteve doniesla hračky, neskôr oblečenie alebo sladkosti. U Jany sa hromadilo množstvo vecí, je jasné, že Tomáško si veci nevážil. Aj napriek protestom mladých rodičov a dohováraniu, si opäť babka nedala povedať. Ako chlapček rástol a začal chodiť do škôlky a Jana do práce, prišla na rad aj väčšia pomoc babičky. Niekedy je potrebné, aby postrážila Tomáška na celý víkend a ona to veľmi rada spraví. Keď je vnúčik u nej, neexistujú žiadne výchovné pravidlá. Chlapec môže skrátka všetko a nemusí nič. Zuby umývať netreba, sladkosti sú k dispozícii hocikedy, televízia je pustená stále. Akonáhle sa Tomáškovi niečo nepáči, benevolentná babka spraví všetko pre to, aby mu vyhovela.

Nečudujeme sa, že Jana nie je spokojná s postojom babičky. Chápe, že starí rodičia sú aj na rozmaznávanie, no má pocit, že už dávno prekročila hranicu. Keď sa Tomáško vráti po víkende od babky, má doma zrazu úplne iné dieťa.

Deti sú u babky na výcvikovom tábore

Opačný problém s babičkou rieši Monika. Narozdiel od Tomáškovej babky, v Monikinej rodine je vnúčatiek viac a babka im velí pevnou rukou. Keď sa všetky u nej zídu, Monika má pocit, že sú na výcvikovom tábore. Niektoré zaužívané veci u ich babičky Vierky vôbec nechápe a vôbec sa ich nechce vzdať. Preto má niekedy Monika výhrady pustiť deti na prázdniny k nej. Babka generál svoje vnúčatá riadne cepuje.

U nej sa chodí pravidelne poobede do postele, vôbec nevadí, že je krásny letný deň a predškoláci o poobedný spánok nemajú záujem a nie sú unavení. Keď zjedia obed – samozrejme sedia pri stole dovtedy, dokedy nie je tanier prázdny – prezliekajú sa do pyžama a idú na hodinu do postele a majú tam byť potichu. Ak náhodou niekto vyrušuje, babka Vierka mu naordinuje desať drepov. V prípade zlého správania nemá problém deti postrašiť tým, že ich vezme čert alebo policajti.

k ďalším pravidlám u Vierky patrí – po dome sa nebeží, nekričí, pri stole sa nerozpráva. A ešte jedna vec – plačú podľa nej len malé deti a chlapci už vôbec nie. Pochopiteľne, deťom sa k babke až tak veľmi nechce, láka ich však spoločnosť sesterníc a bratrancov. Preto ich Monika k babke púšťa vtedy, keď vie, že tam budú aj ďalšie vnúčatá. Nie je však stotožnená s prístupom babky a veľakrát sa jej snažila povedať svoj názor. Vierka si ale naďalej ide po svojom a o svojej pravde je pevne presvedčená.

A čo vy, aké sú vaše babičky? Tiež musíte riešiť podobné problémy ako Jana a Monika?

Foto: pixabay.com