To, čo deťom dávame hneď po narodení a bude ich to sprevádzať celým životom, je meno. Rodičia majú jeho výberom veľkú zodpovednosť, no nie vždy to tak vyzerá. V matrikách by sme totiž našli naozaj zaujímavé skvosty. V minulosti, keď bol populárny Sandokan či Angelika, sa pre tieto netradičné mená nadchli nejedni rodičia a podobný trend ešte pretrváva.

Dnes už síce meno Sandokan zapadá našťastie prachom, no s príchodom tureckých seriálov a iných telenoviel prichádza aj nová inšpirácia. Keď Slovákov opantal seriál Tisíc a jedna noc, v kurze bola aj Šeherezáda a Onur. Dnes niektorí rodičia neváhajú zájsť ešte ďalej a svojmu dieťaťu vystaviť rodný list s menom Sulejman, Miron či Remus. Na matrike by sme našli aj meno Bryan či Eliot.

Aj dievčatám dokážu niektorí rodičia vybrať naozaj pre Slovensko nevšedné mená. Lilian, Adelaide či Ariana sa nepochybne tiež objavili v niektorom zo zahraničných seriálov, ktoré mohli byť inšpiráciou pri výbere mena. Podaktoré zahraničné krstné mená dokážu naozaj ohúriť, no netreba zabúdať, že v spojení so slovenskými priezviskami to nie vždy dopadne najlepšie.

Príkladom môže byť aj spomínaný chlapček Sulejman, ktorý sa narodil rodičom v dedine pod Tatrami. Ako prezradil otec Vratko Polhoš pre tvnoviny.sk, majú pre neho aj skratku. Vraj ho volajú Sulík. Veríme, že deti s netradičnými menami budú mať zhovievavých spolužiakov. No môže sa stať, že smiešnymi sa, paradoxne, stanú práve tie klasické tradičné mená, na aké sme roky zvyknutí. Veď čas ukáže.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pexels.com