Niektoré mamičky porodia akoby sa nič nedialo, no iné sa môžu aj poriadne natrápiť. Zvlášť, keď pôrod trvá aj viac ako deň. Tým, ktorých bábätko sa nie a nie dostať na svet, môže pomôcť tzv. Hamiltonov hmat, ktorý urýchli pôrod. Ale???

Hamiltonov hmat je spôsob, ktorý pôsobí ako vyvolanie pôrodu. Spočíva v tom, že lekár vsunie prst čo najhlbšie do pošvy, resp. ku kŕčku maternice. Jednou rukou tlačí na brucho, prstom vo vnútri krúživým pohybom oddelí vak plodových blán od kŕčka. Ženy tento úkon môžu pociťovať ako nepríjemný a môže ho doprevádzať pálenie. Bolestivý by byť ale nemal.

Aký je jeho efekt?

Týmto zákrokom, keď sa plodové blany oddelia od maternice, by sa mal do tela začať vyplavovať hormón prostaglandín, ktorý spustí sťahy panvového svalstva, čím sa naštartuje pôrod.

Kedy sa vykonáva?

Vykonávať ho musí lekár vtedy, keď pôrod nepostupuje a pri prenášaní plodu. Dôvodom môže byť aj vysoký krvý tlak rodičky, cukrovka, preaklampsia, rizikové tehonstvo, ale aj ak vám predčasne odtečie plodová voda.

pri pôrode pomôže Hamiltonov hmat

Výhody

Ide o spôsob vyvolávania pôrodu, ktorý je oveľa šetrnejší ako ďalšie metódy, napríklad podávanie umelých liečív na spustenie pôrodu alebo pretrhnutie plodového vaku. Ak sa vykoná Hamiltonov hmat, pôrod by sa mal spustiť do niekoľkých hodín, no ak nie, nič hrozné nehrozí ani matke, ani dieťaťu.

Zápory

Tak či tak, ide o umelý zásah do prirodzeného pôrodu, preto lekári často zvažujú, či je skutočne potrebný. Taktiež hrozí riziko infekcie, ktoré môže ohroziť plod. Existujú aj omnoho šetrnejšie metódy, ktoré môžu takisto urýchliť pôrod. Prostaglandíny sa vylučujú aj z mužských spermií pri milostnom akte alebo prospešné je dopriať si horúci kúpeľ či rôzne bylinky, masáže a podobne.

Hamiltonov hmat je kvázi zákrok, na ktorý lekár potrebuje písomný súhlas rodičky, na to aby ho mohol vykonať, takže v žiadnom prípade sa nedajte do ničoho tlačiť a vyjadrite svoj názor, ak s tým nesúhlasíte.

Nesmie byť realizovaný, ak hrozí pôrod cisárskym rezom alebo ak sa placenta nachádza v dolnej časti maternice.

Zdroj: mojebetynka.cz l Foto: pixabay.com