V súčasnosti sa stretávame s rôznymi ochoreniami, ktoré v minulosti takmer neexistovali. Dnes sa však vyskytujú oveľa častejšie, a preto je dobre o nich vedieť viac. Poďme sa bližšie pozrieť na jednu z nich. 

 

U koho sa toto ochorenie vyskytuje?

Najčastejšie sa Henoch-Schonleinova Purpura objavuje u detí vo veku od 5-15 rokov. Oveľa častejšie ňou trpia chlapci ako dievčatá. V pomere 2:1. V zimnom období je výskyt pravdepodobnejší ako v letnom.

Čo spôsobuje jej vznik?

Nie je doposiaľ známe. Spúšťačom by mohli by niektoré vírusy. Veľmi často sa totiž prejavuje po prekonaní zápalu horných dýchacích ciest.

Nie je dedičná, ani nákazlivá!

Príznaky:

Všímajte si ich pozorne, lebo veľmi často, kým diagnostikujú toto ochorenie, zamieňajú si jej príznaky napríklad so slepým črevom (bolesti bruška), či natiahnutím členkom (bolesti kĺbov). A pritom skorá diagnostika a nasadenie vhodnej liečby skracujú priebeh a intenzitu ochorenia.

  • charakteristický výsev na koži (hlavne dolné končatiny a zadok)
  • bolesti kĺbov, opuchnuté kĺby
  • prerušované bolesti bruška
  • až postihnutie obličiek (krv v moči) – toto menej často

Príznaky sa môžu vyskytnúť súčasne alebo postupne v rôznom poradí.

Ako sa choroba lieči?

Pacient musí dodržiavať kľudový režim. Ak je liečba potrebná, sú to hlavne analgetiká na tlmenie bolesti. Podávanie kortikosteroidov pri vážnejšom priebehu ochorenia.

Trvanie choroby: 4 – 6 týždňov

Ovplyvní ochorenie ďalší život dieťaťa?

Budú potrebné návštevy lekára ešte aj pol roka po ochorení. Hlavne kontrola moču a obličiek.

Čo škola?

Počas liečby ochorenia je aktivita obmedzená. Liečba si vyžaduje pokoj. Po ustúpení príznakov môže dieťa viesť normálny život. Avšak, ak nastanú napríklad pri športovaní bolesti kĺbov – treba športovanie obmedziť.

Zdroj: printo.it | Foto: pixabay.com