Vo všetkom je dôležitá prevencia. Ak sme rozumní a v našom živote nechýba, dokážeme zvrátiť mnohé katastrofy. A to neplatí len na každého osobitne ale aj pre celý národ. Od správania každého jednotlivca závisí, ako sa naša krajina bude mať. Ak nechceme, aby sa Slovensko vplyvom nákazy koronavírusu zmietalo v obrovskej vlne problémov, je treba podchytiť všetko včas a správať sa zodpovedne. Správy z Talianska sú príkladom toho, ako to môže vyzerať, keď ľudia opatrenia krajiny berú na ľahkú váhu.

Určite ste aj vy zachytili prvotné informácie od Slovákov žijúcich v tejto krajine, ktorí rozprávali o tom, že v Taliansku to vôbec nie je také zlé, ako hovoria médiá. Ľudia naďalej sedeli na kávičkách, veselo nakupovali a chodili na pláž. Ako sa však neskôr ukázalo, to, že odporúčania štátu brali na ľahkú váhu si vypýtalo svoju daň a teraz to v obľúbenej letnej destinácii mnohých Slovákov vyzerá ako vo vojnou zmietajúcej sa krajine.

Herečka Antónia Lišková od 17-tich rokoch žije v Taliansku a tu sa aj vydala za plastického chirurga Luca Ferrareseho. V roku 2005 sa im narodila dcérka Liliana. 42-ročná herečka si zahrala vo viacerých filmoch a seriáloch v jej novom domove. Na Slovensku talentovanú herečku poznalo len málo divákov, priaznivcov v rodnej krajine získala až vďaka seriálu Milenky, kde si zahrala lekárku Kristínu. Aj vďaka tomuto televíznemu počinu ju na Instagrame sleduje mnoho fanúšikov zo Slovenska a preto sa im rozhodla prihovoriť z nákazou zmietaného Talianska.

“Ahoj Slováci, píšem Vám z Ríma a ako všetci viete, táto hrozná epidémia Covid-19, zlomila do kolien celé Taliansko a rozširuje sa obrovskou rýchlosťou po celej Európe a celom svete. Zo srdca vás prosím, aby ste nepodceňovali situáciu, to čo sa tu bohužiaľ začiatkom stalo a udržiavajte do písmena všetky pravidla ktoré Vám určili,” apeluje na všetkých Slovákov a zdôrazňuje to, čo by malo byť samozrejmé pre všetkých: “Kto môže nech zostane doma, nezhromažďuje sa, umývajte si ruky a dezinfikujte čo najčastejšie. Udržiavate aspoň metrový odstup jeden od druhého a používajte ochranné rúška.”

Na záver opísala, aká je situácia v Taliansku a pri jej slovách nám nie je všetko jedno: “Verte mi, to čo tu prežívame je strašné a len správne konanie každého jednotlivca, môže tomuto zabrániť aj na Slovensku. Je to len na nás. Ja nevidím už mesiace moju rodinu, nemôžem prísť domov, sme vsetci kontrolovaní, nemocnice sú plné, stavajú sa tu vojenské stany ako počas vojny. Ja verím a dúfam že moje slová dokážu pomôcť. Držte sa.”

Zdroj/Foto: Instagram / Antonia Liskova official