Čerstvým dvojnásobným oteckom Filipom Tůmom okrem radosti z druhého dieťatka, dcérky Liany, lomcujú aj iné pocity. Ak by ste čakali, že sa jeho dcérka narodila v pôrodnici za prítomnosti lekárov, ste na omyle. Malá Lianka sa narodila v aute za asistencie duly, čo je v súčasnosti dosť netradičné. Filipov strach z toho, ako to mohlo dopadnúť ho neopúšťa a v tom, kto za vypätú situáciu môže, má jasno.

 

V súčasnej dobe sa čoraz viac objavujú názory, že ženy by nemali byť nútené rodiť v nemocniciach, ale malo by im byť dovolené priviesť svoje dieťa na svet aj v domácom prostredí tak, ako to robili celé generácie žien v minulosti.

Veľa budúcich mamičiek si počas tehotenstva nachádza pôrodné asistentky alebo ľudovo povedané duly, ktoré ich majú sprevádzať tehotenstvom, pôrodom a poradiť čerstvej mamičke s dojčením. Výnimkou nebola ani Nelka Pocisková. Napriek tomu, že svoje prvé dieťatko, syna Hektora, porodila na prestížnej klinike, druhý pôrod prebehol naozaj neštandardne a to priamo v aute.

Pre Plus jeden deň sa Filip vyjadril k vzniknutej situácii a tvrdými slovami nešetril. Strach o milovanú ženu a jeho dieťa z neho ešte neopadol a stále má pred očami všetko to, čo sa mohlo stať.

Bola to poriadna kovbojka

Hoci Filip chcel, aby Nelka porodila ich druhé dieťa na známej súkromnej klinike, jeho partnerka chcela mať pri pôrode okrem neho aj pôrodnú asistentku. Budúca mamička chcela prečkať kontrakcie doma, ale podľa všetkého dula neodhadla situáciu. Zatiaľ čo Filip odnášal syna Hektora k rodičom a čakal na telefónat, v ktorom by mu oznámili, že pôrod sa už začína, Nelka porodila svoje druhé dieťa v aute.

“Ja mám skôr pocit, že to neodhadla tá pani asistentka, že už je to také vážne. Potom som sa už len dozvedel, že je na svete. Paradoxne, novinári mi blahoželali skôr, ako som videl svoje dieťa. Pýtali sa ma, ako sa mám, no ja som ešte poriadne nevedel, čo sa deje. Bola to pekná kovbojka. Bola privolaná sanitka z Ružinova, rýchla zdravotná pomoc, lebo toto bol vážny stav.” Vyjadril sa Filip pre Plus jeden deň.

Hoci stres už opadol, hnev opadáva pomalšie. Strach z toho, že to mohlo dopadnúť aj horšie v dvojnásobnom oteckovi stále zostáva. Z toho, kam to až dospelo, viní Filip pôrodnú asistentku.

“Ďakujem lekárom, Bohu a Nelke, že zachovala duchaprítomnosť”. Samozrejme je pochopiteľné, že Filip vzniknutú situáciu prežíva, išlo predsa o jeho životnú partnerku a ich spoločné dieťatko.

Na záver sa snaží Filip v dobrom poradiť všetkým ženám a matkám, aby si to dobre rozmysleli, či budú dôverovať lekárom a zvolia si pôrod pod dohľadom profesionálov alebo si zvolia alternatívne spôsoby. Hoci si uvedomuje, že z pozície muža sa to hodnotí ťažko, uvedomuje si, že to celé mohlo dopadnúť aj horšie. Našťastie sú matka aj dieťatko v poriadku.

Zdroj: pluska.sk  | Foto: Instagram, YouTube

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.