Začiatok školského roka prináša jednu veľkú a podstatne dosť kontroverznú zmenu. Ide o opatrenie, ktoré malo rodičom pomôcť a umožniť čo najväčšiemu počtu detí stravovať sa v školskej jedálni. Tzv. “obedy zadarmo” ale nie sú až tak zadarmo a dokonca skomplikovali situáciu aj samotným rodičom.

 

Podľa nového nariadenia totiž v prípade, že vám dieťa nečakane v noci ochorie a logicky ho preto nestihnete predošlý deň odhlásiť z jedálne a ani obed prevziať, danú porciu budete musieť uhradiť. Ani samotným vedúcim jedální nie je po vôli, že budú musieť rodičov naháňať k platbe obedov, ktoré ich dieťa zjesť nemohlo.

Celkovo ide o opatrenie, pri ktorom obedy ani zďaleka zadarmo nebudú, pretože štátny príspevok na dieťa činí 1,20 eura a je len na jedlo. Jedálne však pre zvýšenie počtu stravníkov musia počítať s nákladnejšou prevádzkou a tú im štát nepreplatí. Zostáva to na rodičoch.

Chcem len upozorniť všetkých rodičov, ktorí žijú v naivnej predstave, že sú na základných školách “obedy zadarmo”, že tomu tak nie je. Zaviedol sa tzv. príspevok na úhradu režijných nákladov na výrobu a výdaj jedál,” píše na sociálnej sieti pán Vratislav a mamička Alexandra na ukážku pripojila aj faktúru z jedálne. Tá je jasným dôkazom toho, že obedy nie sú ani zďaleka zadarmo.

A aký je váš názor na túto zmenu? Nezostali by ste radšej pri starom platení obedov?

Zdroj: hitky.sk, facebook.com | Foto: facebook.com