Niečo sa vo vesmíre muselo pokaziť. Prečo by ináč vznikla taká degenerácia? Dedičnosť sme vylúčili, výchovu taktiež. Mohli by to byť vonkajšie vplyvy? Ale tie sú všade navôkol a všetkých sa takýmto spôsobom nedotkli. Objavil sa fenomén, ktorý pomaly zamoruje okolie. Dali sme mu pracovný názov „pseudomama“ Začnime sa obávať o zdravý psychický a fyzický vývoj našich najmenších a aj tých trochu väčších.

Pojem „Pseudomama“ sa nedá zhrnúť do suchej dvojriadkovej definície ako niektoré fyzikálne a matematické zákony. Jeho hlavné rysy sa zmestia do dlhého opisu vlastností, správania sa k okoliu a hlavne správania sa k vlastnému dieťaťu. Tak sa do toho pustime:

Pseudomama a facebook

Všetky možné aktivity, nové outfity, prvý zúbok, prvýkrát na nočníku, na korčuliach, pod stromčekom, Veľká noc, kupkanie v mori, zaznamenáva a vešia na facebook. Pravidelne kontroluje koľko dostane lajkov a neustále obťažuje blízkych otázkami: Videli ste už malého/malú na facebooku?

Odporúčanie pre pseudomamy: Nie každý denne sleduje 5 hodín facebook a aj napriek tomu, že milujeme deti, nepokladáme za potrebné ich vystavovať pohľadom cudzích a možno aj psychicky narušených jedincov. Určite by ste boli happy, keby vás niekto zvečnil na nočníku a očumovali by vás známi vašich známych.

Pseudomama a trávenie voľného času s dieťaťom

Dieťatko v kaviarni obchodného centra, ktoré zviera v ručičkách mobil alebo tablet, začína byť častým obrazom. Inou variantov v poradí sú deti zavreté v detských kútikoch s guľôčkami na hranie, pooblizovanými malými návštevníkmi, a rôznorodými preliezačkami, kde sa detičky tlčú o miesto, postrkujú a silnejší vyhráva. Maminka totiž potrebuje zistiť čo je trendy, prípadne nakúpiť značkové handry, vypiť kávičku, obehať parfumérie a keď má hlboko do kapsy, aspoň sa navoňať testerom. Doma pseudomama pustí dieťaťu káblovku s rozprávkovými kanálmi a odšuchtá sa k internetu alebo esemeskuje s kamoškami. Pozor, nezadaná pseudomama trávi ukrutne veľa času na rôznych internetových zoznamkách, kde hľadá dieťaťu otca – najlepšie bohatého podnikateľa.

Odporúčanie pre pseudomamy: Príroda je mocná čarodejka a tráviť voľný čas na čerstvom vzduchu s vašou ratolesťou je niečo nezabudnuteľné. Môžete sa spolu zahrať s loptou, korčuľovať sa, bicyklovať alebo sa len prechádzať a odpovedať na zvedavé otázky vášho potomka. Čo tak sa na miesto telefonovania a esemeskovania stretnúť s kamoškami v parku a urobiť si piknik v tráve? Choďte so svojím dieťaťom na detské predstavenia, besiedky v škôlke a zoznámite sa aj s inými ľuďmi, nielen virtuálnymi prízrakmi.

Pseudomama a zdravá výživa dieťaťa

Dieťa pseudomamy je spotrebiteľom potravinárskych produktov reklamovaných v médiách. Stačí ich ohriať v mikrovlnke alebo kúpiť vo fastfoode. Je naozaj smutné, keď mama dieťaťu nevie uvariť ani polievku. Ešte že existujú babičky a vnúčikovi alebo vnučke navaria.

Odporúčanie pre pseudomamy: Nikto vám nekáže variť ako James Olivier alebo Halina Pavlowska, ale rozhodne detská výživa v sklenom poháriku a neskôr Meckáč vášmu dieťaťu neosožia. Dá sa variť aj jednoducho, zdravo a výživne. Zadaným pseudomamám sa určite zlepší vzťah s partnerom a nezadané možno aj vďaka dobrému navarenému jedlu niekoho ulovia. Stojí to za pokus, veď láska ide cez žalúdok.

Pseudomama a partnerské vzťahy

Tento typ matky nepatrí k tým, o ktorých sa hovorí, že sú strážkyňami domáceho kozuba, tvorkyňami domácej pohody a oporou pre živiteľa rodiny. Beda partnerovi, ktorý sa ocitne v ťažkostiach a nedokáže splniť nároky svojej partnerky pseudomamy. Pokiaľ dobre vyzerá a zarába, dokáže sa postarať o deti, vie variť, prať, žehliť , kupuje darčeky pre pseudomamu od značkových odevov, šperkov, voňaviek až po chirurgické zväčšenie obvodu hrudníka, je všetko v najlepšom poriadku. Keď prídu problémy a partner nemá prachy, vzhľad a ani chuť sa o všetko postarať, pseudomama partnerka stráca rýchlo záujem a zo vzťahu vycúva s čo najvyšším výživným na deti a všetkými možnými výhodami, ktoré sa z potápajúcej lode dajú ešte vydolovať. Partner odíde a často dlho zostáva sám. Pseudomama začína udržovať vrelé vzťahy s príbuzenstvom, aby sa mal kto postarať o jej deti. Niektoré pseudomamy zostávajú samy bez partnera, ale tých je mizivé percento. Ostatné sa vrhajú do víru hľadania „ vhodného nového otca pre dieťa/deti“. Pseudomama je už na štyroch zoznamkách a stretla sa v kaviarni s piatimi nádejnými čakateľmi na „nového vhodného otca dieťaťa/detí“. Starostlivé príbuzenstvo vartuje deti a pseudomama robí výberové konania. O osudovej láske nemôže byť ani reči, výberové konanie vyhrávajú tí so zlatou kreditkou, hlavne nech je pseudomama zabezpečená. Nevadí, že rodina je z nového člena nešťastná, deti si s ním nerozumejú, lebo keď sa rúbe les, lietajú aj celé stromy.

Odporúčanie pre pseudomamy: Treba sa zamyslieť predovšetkým nad sebou, utvoriť si nový rebríček hodnôt a zmeniť svoj postoj k spolunažívaniu s partnerom. Partnerstvo je o  vzájomnej pomoci, kompromise, láske, pochopení, o dávaní aj braní, ale rovnou mierou. Nie sú to len štyri nohy v posteli a zlatá kreditka.

Čítate a myslíte si: „Stačilo, dosť.“ Máte pravdu, dalo by sa písať a opisovať. Lenže my poznáme vo svojom okolí veľmi veľa úžasných mám, maminiek, mamičiek, ktoré nedopustia aby sa vírus pseudomám rozšíril. Veríme, že aj oteckovia sa pridajú a podporia tieto skvelé mamy, maminky, a mamičky. 🙂

Foto: pixabay.com