Odborníci varujú pred chrípkou! Slovensku hrozí druhá vlna na prelome januára a februára a obávajú sa, že nový rok prinesie oveľa vyššie čísla ako boli vlani. Jedinou zbraňou pred epidémiou je dôkladná prevencia! Takto môžete proti zákernej chrípke bojovať!

 

Vianočné prázdniny boli, čo sa chrípky týka, prevažne stabilné. Hrozí ale druhá vlna, ktorú hygienici očákavajú na prelome januára a februára. „Očakávame však, že čísla opäť stúpnu, na prelome januára a februára to môže prerásť do epidémie,“ uviedol hygienik Ján Mikas.

Už niekoľko rokov lekári upozorňujú na dôležitosť prevencie. Najúčinnejším spôsobom je práve očkovanie, ktoré vám preplatia zdravotné poisťovne. Najvhodnejším obdobím, kedy ho podstúpiť sú jesenné a zimné mesiace až kým sa neobjaví chrípková epidémia.

Ďalšou účinnou prevenciou je časté vetranie, najmä v školskom prostredí a na hromadných pracoviskách a netreba zabúdať ani na umývanie rúk. Určite zvážte návštevu preplnených verejných priestorov a mali by ste dbať na teplé a vhodné oblečenie.

Slovensku hrozí chrípková epidémia

V školskom prostredí odborníci vyzývajú učiteľov a rodičov, aby zvážili či dieťa, ktoré prejavuje isté znaky nákazy privedú do kolektívu medzi ostatné zdravé deti.

Je vhodné taktiež konzumovať výživnú stravu bohatú na vitamíny, zbytočne nepodávať ruky cudzím osobám a pri kýchaní používať hygienické vreckovky.

Chrípka už niekoľkokrát ukázala svoju silu. Jej vírus sa šíri vzduchom, a ak ste prechladnutí, nemusí to znamenať hneď chrípku. Tú sprevádzajú vysoké teploty aj nad 40 stupňov Celzia, bolesti svalov, kĺbov a sprievodnými príznakmi sú aj kašeľ, hlieny a kýchanie. Antibiotiká v tomto prípade rozhodne nepomôžu a je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

Zdroj: pravda.sk l Foto: pixabay.sk

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Loriana
Učiteľka, ktorá sa venuje všetkým možným témam, ktoré poskytujú istý odkaz pre spoločnosť. Mamička, ktorá najviac miluje svojho synčeka, a všetko, čo robí, robí iba pre neho. Žena, ktorá si užíva život a všetky jeho radosti..