Dvojročný Jakubko zomrel pred dvoma mesiacmi v martinskej nemocnici po tom, ako ho vo vážnom stave priviezli z Dolného Kubína. Matka za jeho smrť viní práve personál dolnokubínskej nemocnice.

 

Jakubko nekakal osem dní. Rodičia sa snažili pomôcť mu všetkými možnými spôsobmi, no keď nezabral ani klystír od lekárky, tá ho poslala do nemocnice. Tu mu v priebehu troch dní podali až šesť klystírov. Chlapcova mama Dagmar tvrdí, že Jakubko sa ešte pred odchodom do nemocnice smial a bol plný života, no po toľkých klystíroch nevládal už ani chodiť. Keď prosila sestričky, aby niečo robili, kričali na ňu, že je hysterická a nezodpovedná. Chlapček dve hodiny po prevezení do nemocnice v Martine zomrel.

V pitevnej správe sa uvádza až šesť nálezov. Jedným z nich je, že chlapčeka otrávili klystíry. Lekár z ARO matke vraj povedal, že šesť klystírov by zabilo i dospelého človeka. Podľa nej mohol ešte žiť, nebyť nezodpovedného prístupu lekárov a sestričiek: “Mohli mu hneď urobiť vývod a črevká by sme rozhýbali. Radšej by som mala synčeka s vývodom, ale pri sebe, ako na cintoríne.” Na postup lekárov podala sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Podľa pediatričky mohlo v tomto prípade ísť o akútnu príhodu brušnú detského veku, ktorá si vyžaduje operačný zákrok, ktorým sa spriechodní črevo. Ten sa robí v celkovej anestéze na každom chirurgickom oddelení. Nepriechodnosť sa dá podľa nej zistiť jednoducho ultrazvukom, röntgenom či kontrastným vyšetrením. Klystír je pri nepriechodnosti čriev zbytočný.

Zdroj: cas.sk | Foto: pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.