Tretí májový týždeň si celý svet pripomína Svetový týždeň rešpektu k pôrodom. Každoročne ho vyhlasuje aliancia AFAR z Francúzska a jeho cieľom je pomocou rôznych aktivít upozorniť na to, že pôrod a jeho priebeh má dosah nielen na ženu, ale aj na jej bábätko i najbližšiu rodinu. Snahou je prelomiť tabu, s ktorým sa táto téma potýka a pomáhať pri presadzovaní najnovších výsledkov vedeckých výskumov.

Kým v iných štátoch prebiehajú rôzne prednášky, workshopy, diskusie, výstavy či iné aktivity, ktoré by mali túto problematiku priblížiť verejnosti, na Slovensku to vyzerá, že sa ľudia o túto tému zaujímajú pomenej. Len pár akcií, ktoré zorganizovalo združenie Ženské kruhy a premietanie filmu Mikropôrod, ktorý určite stojí za zhliadnutie, pričom v dnešnej dobe je potrebné sa tejto téme venovať oveľa viac. Nízka informovanosť budúcich rodičiek spôsobuje, že v našich pôrodniciach je to od rešpektu k rodičkám vzdialené na sto honov.

V našich pôrodniciach nie je ničím výnimočným rutinné nastrihávanie hrádze, viazanie nôh, pôrod v neprirodzenej polohe, podávanie umelého oxytocínu, tlačenie na brucho či absencia bondingu, hoc vám pred pôrodom skoro každý doktor povie, že to nechá na vás. Ale keď príde k samotnému pôrodu, odrazu sa na prianie rodičiek zabudne a pokračuje sa vo vyšliapaných koľajniciach.

Že  na čo robiť okolo také haló? Veď naše mamičky tak rodili, my sme tak rodili a sme tu. Ale ono je potrebné o tom hovoriť. Žijeme v dobe, keď nie je o informácie núdza, kde si ich spoločne môžeme vymeniť cez internet aj pri telefonovaní a práve preto by sme práve my, ženy, mali bojovať o to, aby sme svoje deti na svet privádzali tak, ako chceme.

Jednej vyhovuje intimita, inej zas nevadí desať obzerajúcich sa študentov. Jedna chce byť nahá, druhá sa zas za svoju nahotu hanbí. Jedna chce stáť, druhá chce byť na štyroch, tretia sedieť a štvrtá ležať. Dôležité je, aby sme pri našom pôrode robili to, čo chce naše telo. Len tak z neho môžeme mať krásny zážitok, na ktorý budeme spomínať s láskou a nie s hrôzou v očiach.

Aj na našom malom Slovensku sa pomaly rozrastá počet pôrodných asistentiek a dúl, ktoré ženám pomáhajú rodiť tak, ako je to pre nich prirodzené a potrebné. A snáď v budúcnosti sa aj u nás rozrastie možnosť pôrodu v pôrodných domoch, ako je to v zahraničí bežnou rutinou. A termíny ako hypnopôrod, orgazmický pôrod, dotepanie pupočníka, alebo partner pri cisárskom reze, nebudú patriť iba do literatúry sci-fi oddelenia.

Samozrejme, pri komplikovaných pôrodoch je doktor nevyhnutný, a nemusíme umierať ako ženy v stredoveku. Avšak, musíme brať aj na zreteľ, že pri väčšine pôrodov je doktor skôr na obtiaž, ako prínosom.

Milé žienky, naozaj je iba na nás, či aj naše dcéry budú rodiť spôsobom, ktorý je pre nás neprirodzený, alebo naďalej ostaneme zaparkované v minulosti. Bojujme o to, čo nám patrí. O slobodu v rozhodovaní, o možnosť používať vlastnú intuíciu a hlavne o to, mať na výber.

Veď je to tak prirodzený a nádherný jav zrodenia nového človiečika, a vôbec nemusí byť hrôzostrašný, tak veľmi bolestivý a dlho hojaci sa. Teda, ak je dobre vedený a celý proces zanechaný na Matku Prírodu.

Foto: Youtube, Pixabay