Blato, červíky, chrobáky a otvorený oheň ako jediný zdroj tepla. Žiadne postieľky, detské záchodíky či hračky. Celý deň v gumákoch a pršiplášti. Poslali by ste svoje dieťa do takejto materskej školy? Asi by ste krčili nosom pri predstave, že ratolesť tu má stráviť niekoľko rokov…

To, čo sa na naše pomery zdá absolútne neprípustné je na britských ostrovoch unikát. V grófstve Dorset na juhu Anglicka jedna originálna žena prevádzkuje netradičnú “outdoor” škôlku. Jej odvážna myšlienka dokonca nedávno získala prestížne ocenenie.

Škriatkovia a víly žijú v lese

Materská škola s názvom “Škriatkovia a víly” si kladie za cieľ zblížiť deti s prírodou a vybudovať v nich rešpekt voči všetkému, čo od nej dostávajú. Vážiť si faunu a flóru a ochraňovať ju. Deti preto trávia celé dni vonku, na čerstvom vzduchu v neďalekom lese a tomu prispôsobujú všetky aktivity. Bežný deň teda vyzerá dobrodružne – deti ráno nazbierajú drevo a založia oheň. Spoločne spievajú pesničky, učia sa rozpoznávať stromy či živočíchy. V čase obeda spoločne s učiteľkami pripravujú v kotlíku obed, potom vyrábajú rôzne posedy, prístrešky či kŕmidlá pre vtáky.

Keď píšeme o celom dni, myslíme naozaj celý deň – od rána až do popoludnia, kým si deti prídu vyzdvihnúť rodičia. Nevyhnutnou výbavou je preto teplé oblečenie, pršiplášť a gumáky. Že sa váľajú v blate? Žiadny problém. Ako uvádza majiteľka Kirsteen: “Do vnútra sa chodíme schovať iba vtedy, ak je veľmi nepriaznivé počasie, víchor či zima, samozrejme.” Jedným dychom však dodáva: “Neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie.” Celodenný pobyt v prírode dáva deťom veľa. Inšpektor, ktorý škôlku nedávno navštívil, sa vyjadril maximálne pozitívne: “Deti sú vysoko motivované, úplne sú ponorené do učenia, pretože objavujú, vyšetrujú, skúmajú a sú úplne vžité do prostredia lesa. Personál má vynikajúce znalosti nielen z oblasti fauny a flóry, ale aj v otázke bezpečnosti detí.”

V škôlke pracuje šesť učiteliek a každá má v skupine dvanásť detí. Mamička Lauren pre denník The Sun uviedla: “Páči sa mi, ako dokážu využiť všetky materiály okolo seba, ako ich vedia pretvoriť v každom ročnom období. Bola som naozaj ohromená tým, v akom prostredí sa vzdeláva moja dcéra a čo všetko dokáže.”

Za menej peňazí veľa muziky

Škôlka na celý deň stojí približne 38 libier a v porovnaní s “klasickými” predškolskými zariadeniami je teda lacnejšia. Keď inšpektori počas kontroly overovali úroveň vzdelania detí, zistili, že v kvantite a kvalite vedomostí výrazne predbiehajú deti z tzv.”indoorových” škôlok. Na svoj vek mali vysoké znalosti matematiky a geografie. Vedeli sa orientovať v priestore a vynikali manuálnou zručnosťou.

Nápad na vznik projektu tzv. “outdoorovej” škôlky prišiel zo Škandinávie, kde sú podobné zariadenia úplne bežné.

Zdroj: www.thesun.co.uk | Foto: www.facebook.com