Poznáte vo svojom okolí dieťa, ktoré nikdy nepozdraví? Videli ste už, ako po odbalení cukríka pokojne hodí papier na zem alebo naschvál skočí na dážďovku, hoci by ju mohlo obísť? Zamysleli ste sa, prečo je také? Dajme mu meno Jožko Mrkvička a poďme si rozobrať jeho správanie…

Ako naučia rodičia svoje dieťa, aby zdravilo susedov? Jednoducho. Maminka pri každom jednom stretnutí povie „Dobrý deň“ a nabáda k tomu aj dieťa. Keď dieťa pozdraví, mamička ho pochváli a keď sa tento proces bude dookola opakovať, zautomatizuje sa, dieťa pochopí, že ľudia sa medzi sebou zdravia a ak to bude robiť aj ono, dokonca si zaslúži pochvalu. A začne zdraviť. Znie to ľahko a jednoducho a ono to aj jednoduché je! Ale!

Jožko žije v celkom inom svete

Čo ak mamička nezdraví? Niektorí ľudia chodia okolo seba, ako keby sa nepoznali a nemajú potrebu s ostatnými komunikovať. Jožko kráča po ulici držiac mamu za ruku a rovnako ako ona nikoho neoslovuje…kedy sa má naučiť zdraviť?

Čo ak otecko hádže v lese fľaše za strom? Keby takýto ľudia medzi nami neboli, asi by sme nemali v lesoch toľko rozhádzaných fliaš – aj títo ľudia sú rodičmi. A keď otecko vezme malého Jožka na prechádzku a vysvetlí mu, že nosiť ťažký batoh plný smetí je nezmysel, čo asi Jožko urobí?

Čo ak sa doma riešia konflikty bitkou? Keď Jožko rozbije v kuchyni pohár, dostane facku. Keď mama neskoro pripraví večeru, dostane facku – aj títo ľudia sú rodičmi! A čo asi spraví malý Jožko v škôlke, keď mu niekto vezme hračku?

Keď chce byť pán Mrkvička držiteľom vodičského preukazu, musí chodiť tri mesiace do autoškoly a prejsť testami. Keď chce byť otcom, nemusí preukázať žiadne intelektuálne schopnosti ani zručnosti. Vychováva dieťa spôsobom, aký uzná za vhodný a pokiaľ jeho správanie nepresiahne určitú hranicu (kedy nastupuje sociálka), nikto nerieši, čo sa doma deje. Každý rieši len malého „zlého“ Jožka, ktorý ani za svet nepozdraví, nechce si po sebe upratať a bije ostatné deti…

Foto: pixabay.com/sk

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk