Ak sa dojčiacich mamičiek opýtate na to, ktoré jedlá podporujú tvorbu materského mlieka, určite vám povedia o zapraženej polievke. Jedna skupina žien na ňu nedá dopustiť, iná zas tvrdí, že psychologický efekt je zrejme silnejší ako polievka. Preto nás zaujímalo, či sú fámy o nej pravdivé, prehnané, alebo niečo medzi tým. 

Zapražené polievky (najmä tá rascová) sú v rebríčku potravín dojčiacej matky na prvých priečkach. Babičky, mamy či svokry na ne nedajú dopustiť. Chýry o tom, že dokážu už za pár hodín vytvoriť v prsiach mlieko a tým podporiť laktáciu, pretrvávajú celé roky a dedia sa z pokolenia na pokolenie.

Laktácia ako práca hormónov

Laktácia, čiže tvorba mlieka, je hormonálny proces, ktorý sa začína tvoriť už v tehotenstve a naplno sa prejaví pôrodom. Príroda to vymyslela naozaj geniálne – celý priebeh dojčenia je závislý od stimulácie prsných žliaz cez bradavky.

Čím viac mlieka odtečie, tým viac pritečie a naopak. Plné prsia produkujú mlieko menej, prázdne prsia jeho produkciu naopak naštartujú. Čím skôr je teda prsník prázdny, tým viac sa mozog a hormóny starajú o jeho naplnenie. Úprava stravy je len do plusu, všetko je záležitosť psychiky a odohráva sa v hlave matky – uvádzajú laktačné poradkyne.

Rasca, senovka a iné dobroty

Ako je možné, že práve zapražená polievka dokáže podporiť tvorbu mlieka? Čím sa obyčajná rascová pochutina stala taká populárna? Nie je to múkou – tá vám môže pridať akurát deká navyše. Ide o samotnú rascu. Obsahuje niekoľko druhov éterických olejov, ktoré sa varom zosilňujú, takže v tele mamičky dokážu laktačné zázraky. Rovnaký účinok získate aj s inými bylinkami – anízom, majoránom, kôprom či feniklom. Všetky zapražené polievky obsahujú niektoré z týchto byliniek a to je dôvod, prečo mliečko do pŕs tečie. Plus viera, že zapražená polievka naozaj pomáha.

Mnohé ženy nedajú dopustiť ani na senovku grécku. Polievku z nej síce nepripravíte, no obsahuje látky ovplyvňujúce laktáciu. Jej pozitívny vplyv na prsia ako také bol zdokumentovaný už na egyptských papyrusoch, egypťanky bylinku užívali najmä na krásne a pevné prsia. Rastlinka má však niekoľko nevýhod – vyššia cena, laxatívne účinky (pri dlhodobejšom užívaní) a nevhodnosť pre diabetičky.

Podobne je to aj s benediktom lekárskym. Niektorým mamičkám síce pomáha v časoch laktačnej krízy, no jeho nadmerné používanie môže spôsobiť nevoľnosť, hnačky a intenzívne potenie. Na trhu sa predáva v tabletkách, ale tiež ako sušený produkt v rôznych cenových hladinách.

Či už veríte rasci alebo senovke, je potrebné si uvedomiť, že časť látok sa veľmi ľahko dostane do materského mlieka. Rasca môže spôsobiť plynnatosť či hnačku, senovka či benedikt rovnako. Preto treba veľmi pozorne sledovať tak seba, ako aj dieťatko a pri známkach nepríjemností radšej dávku na pár dní vynechať.

 

Zdroj: www.breastfeeding.support.com, www.zdravoteka.sk | Foto: www.foter.com, www.pixabay.com, www.wikipedia.org