Nie každej matke bolo dopriate dojčiť svoje dieťa. Zdravotné problémy alebo pôrod cisárskym rezom sa môžu podpísať práve pod to, že rozbehnúť laktáciu jednoducho nie je možné a pre mnohé čerstvé mamičky býva táto realita veľmi ťažká a dokonca až depresívna. 

Takúto skúsenosť priznala aj dvojnásobná mama Katka Koščová. Speváčka, ktorá odštartovala kariéru vďaka prvej Superstar v roku 2005 sa pre magazín mamaaja.sk zverila s najťažším obdobím. V roku 2013 sa jej narodil syn Adamko a o štyri roky neskôr do rodiny pribudla Anička.

Prvé dva mesiace si bábätko neužila

Ako Katka priznala, prvé týždne po pôrode Adamka vôbec neboli ružové a takmer dva mesiace sa len trápila a syna si vôbec neužila. Prvým problémom bol už samotný pôrod. Katka túžila rodiť prirodzene, no napokon musela podstúpiť cisársky rez. Ako sa zverila, dlho sa trápila tým, že deti neporodila sama a že to nebola jej zásluha.

Druhou ranou bol fakt, že nemohla dojčiť. Nemala dostatok mlieka a táto skutočnosť ju deprimovala ešte viac. „Dva mesiace sme skúšali všeličo možné. Prikladala som si deti, aby stimulovali tvorbu mlieka, cievkovali sme, čo znamenalo, že môj muž bol pri každom jednom kŕmení,” zverila sa pre mamaaja.sk Katka Koščová.

Zasiahnuť musel manžel

Nepomohli ani žiadne babské rady, odsať dokázala len pár milimetrov mlieka. Začala si namýšľať, že nie je dobrou matkou. „Pri Adamkovi som z toho mala celkom slušnú depku. Stavy úzkosti, pocit, že som najhoršia matka na svete, stres zakaždým, keď sa zobudil a bol hladný… Vôbec som si prvé dva mesiace nevedela užívať bábätko a ten pocit, že sme rodina, lebo som celý čas riešila to, čo mi nešlo, čo nefungovalo. Bola som nepoužiteľná matka – poškodený tovar,” spomína speváčka.

Napokon musel zasiahnuť jej manžel, ktorý dal tomu ráznu stopku. Povedal, že sa musia zmieriť s faktom, že ich syn bude piť umelé mlieko a je to omnoho lepšie ako by mal byť v strese z matky, ktorá sa obáva toho, že nebude dojčený. Rovnaké problémy síce prišli aj pri Aničke, no vďaka manželovi ich Katka dokázala zvládnuť.

Zdroj: topky.sk | Foto: Instagram /Katka Koščová