Väčšina ľudí si nevie predstaviť začiatok dňa bez svojej šálky kávy. Ale je tento povzbudzovák, ktorý sa pripravuje z rozomletých pražených semien kávovníka, bezpečný pre tehotnú ženu a jej plod?

 

Vo všeobecnosti káva dokáže mať priaznivé, ale aj nepriaznivé účinky. Konkrétne je to kofeín, ktorý sa v našom obľúbenom nápoji nachádza nám dodáva energiu, ktorú potrebujeme.

horúca káva

Priaznivé účinky kofeínu

Nielenže nás postaví na nohy a potláča únavu, ale nám aj zlepšuje myslenie, produkuje hormonálne látky, ktoré vplývajú na našu náladu a pocity šťastia. Zvyšuje obsah mastných kyselín v obehovom systéme, rozširuje tepny a taktiež znižuje riziko niektorých druhov rakoviny.

Nepriaznivé účinky kofeínu

Ak užijeme veľké množstvo kofeínu môže nám spôsobovať nervozitu a nesústredenosť, ale tiež je zvýšené riziko ochorenia srdca a ľadvín. Zvyšuje krvný tlak a neodporúča sa ľuďom, ktorí majú problémy so žalúdočnými vredmi. Nezabúdajme, že kofeín sa nenachádza len v káve, ale aj v čaji, kolových orechoch či v čokoláde.

Káva počas tehotenstva

Či je teda kávu vhodné a bezpečné piť aj počas tehotenstva sa vyjadril gastroenterológ Peter Minárik:
“Držíme sa informácií, ktoré sú založené na vedeckých dôkazoch. Obavy sú neopodstatnené za predpokladu, že sa dodrží bezpečná dávka a je spravidla polovičná, ako bola pred tehotenstvom. Mala by byť menej ako 200 mg kofeínu za celý deň, my hovoríme radšej 150 mg.” Tehotná žena sa teda musí uspokojiť s jednou alebo dvoma šálkami kávy denne, ale zato si môže byť istá, že neuškodí sebe a ani plodu. Ale ak má žena obavy a sama nechce piť kávu, tak sa tohto pôžitku vzdá.

 

Zdroj: tvnoviny.sk, howtocoffee.eu | Foto: pixabay.com