Aj vy ste si priniesli domov vytúžený batôžtek s malým krásnym pokladom? Milované bábätko, ktoré každý obdivuje, bozkáva a rozmaznáva. Keď príde večer a návštevy sa rozpŕchnu, mama s ockom ostávajú s okúpaným, prebaleným, napapaným drobčekom sami. Obaja sa tešia, že je v byte tichúčko a s túžbou po nerušenom spánku si líhajú do postele.

Oči sa zatvárajú, dokonca prichádza akýsi ľahučký sen, keď zrazu – dieťa začne plakať. Ešte raz si obaja zopakujú – okúpané, prebalené, napapané. Kde sa stala chyba? Prečo dieťa plače? Čo sa stalo?

Dieťatko väčšinou plače kvôli hladnému brušku, alebo kvôli plnej plienke. Plakať však môže aj z týchto príčin:

1.      Plač kvôli plnému brušku

niekedy sa stane, že sa bábätko pri jedení nahltá vzduchu. Skúste ho zobrať na ruky, oprite si ho o seba a masírujte chrbátik, kým si odgrgne.

2.      Plač, ktorý vyvoláva tvrdé bruško, čiže zastavené vetry

Tie dokážu u bábätka vyvolať až zvracanie. Črevá tlačia na žalúdok a môže sa stať, že nakŕmené dieťa bude grckať. Pred kŕmením by sme mali dieťatku trošku pocvičiť s nožičkami, jemnučko pritlačiť kolienka k brušku, alebo krúživým pohybom opatrne rozmasírovať bruško, aby sa uvoľnili črievka.

3.      Zvláštny plač, pri ktorom niekedy nevieme zistiť príčinu

Treba dať pozor na oblečenie a plienky, aby nikde bábätko netlačili, ani neškrtili. Tento dôvod je veľmi záhadný, pretože nie vždy prídeme na to, že malého človiečika tlačí napríklad plienka.

4.      Plač vyvolaný stratou bezpečia

Deväť mesiacov bolo dieťatko skryté v maminom brušku. Zrazu je okolo kopec miesta, vzduchu, ručičky sa rozťahujú a nemajú sa čoho dotknúť. Chýba mama, chýba istota. Podoprite dieťatko vankúšikom, zakryte ho dečkou. Doprajte mu pocit bezpečia.

5.      Ľútostivý plač

Ten znie vo chvíli, keď sa bábätko cíti opustené, nikto sa na neho neusmieva, neprihovára sa mu. Vtedy stačí prísť k postieľke a prihovoriť sa drobcovi.

6.      Vyčítavý – žiarlivý plač

Mama sa momentálne venuje niekomu inému, ako svojmu potomkovi. Zrazu zaznie plač, ktorý v preklade znamená: „Mami, ja som tu! Prečo sa bavíš s niekým iným? Ja ťa chcem.“ Všetko ide bokom, rozhovory sú ukončené a dieťa je spokojné, že mama patrí znovu len jemu.

7.      Unavený plač

Toho sa nezbavíme, pokiaľ dieťatko nezaspí. Nech skúsime hocijako dieťa upokojiť, nepodarí sa nám to. Vtedy víťazí rozum nad srdcom.

8.      Trucovitý plač

Mama povie dosť, stačilo. No malému človiečikovi sa to nepáči. Tu začína zvláštna hra – Kto z koho. Možno párkrát vyhrá drobec, ale mama jedného dňa zistí, ako sa dá vyhrať nad miláčikom tak, aby nikto neplakal.

9.      Ozajstný plač

Ten je najsmutnejší, pretože je  znakom toho, že sa ozaj niečo stalo, alebo dieťatko niečo bolí. Na tento plač treba dať pozor. Líši sa od ostatných intenzitou, výškou hlasu, dĺžkou samotného plaču. Vyvolaný býva bolesťou. Čo najrýchlejšie treba zistiť a odstrániť dôvod bolesti, alebo ju aspoň zmierniť a ukľudniť dieťatko.

Určite je ešte veľa príčin, kvôli ktorým drobčekovi vybehnú slzičky. Pokiaľ máte srdce plné lásky a trpezlivosti, časom sa ich naučíte rozoznávať a doma budete mať viac smiechu, ako plaču.

Foto: Pixabay