dieťa a tehotná matka

Ak čakáte ďalšie bábätko a zároveň ešte dojčíte, môže sa stať, že sa už táto zmysluplná činnosť stáva pre vás trošku náročnejšia. S hormonálnymi zmenami v tehotenstve, prišli aj bolestivé a citlivé prsia. A keď sa malý milovník materského mlieka ide posilniť a dať si svoju “dávku”, musíte poriadne zaťať zuby, aby ste to ustáli. Možno ste v štádiu, kedy zvažujete, že dieťatko začnete pomaly odstavovať. Prinášame vám skúsenosti niektorých mamičiek, ktoré vás možno budú inšpirovať.

 
Ak už prestávate mať s dojčenia radosť a pociťujete, že k tandemovému dojčeniu je cesta veľmi tŕnistá (aj keď to bol váš pôvodný plán a cieľ), nemajte výčitky. Spravili ste pre svojho drobca to najlepšie, čo ste len mohli – na požiadanie ste ho dojčili až do týchto chvíľ! Môžete byť na seba hrdá. Aj vaše dieťatko to tak cíti. Spoločné chvíle pri prsníku mu nedali len zdravé a výživné mliečko, ale aj pocit istoty v náručí najmilovanejšej osoby.
Ako správna a empatická mamička nechcete svoje dieťaťko len tak “odstrihnúť od zdroja”. Ak zo dňa na deň poviete “nie” dojčeniu, vaša ratolesť to nepríjme s potešením, to je samozrejmé. Na tento krok preto treba ísť postupne. Tak, aby dieťa z toho nepociťovalo traumu a prišlo to akosi prirodzene. Najlepšie je sledovať signály, ktoré vám dáva ono samé.

dojcenie 640x420
Mamičky majú rôzne skúsenosti: “Keď raz moja Natálka ako dvojročná prespala celú noc, vtedy som bola v treťom mesiaci tehotenstva, vlastne mi ona sama ukázala, že sa už v noci nepotrebuje dojčiť,” spomína mamička Romana. Ďalej pokračuje: “Vtedy som sa s ňou skúsila dohodnúť, že mliečko si budeme dávať už len ráno, keď sa vyspinká. Moja slečna to pochopila úplne bez problémov.” Ďalšia mamička využila, že jej dcérka Emka je veľmi “ukecané” dievčatko a keď ju chcela naučiť zaspávať bez “cicíka”, pri zaspávaní sa jej vždy spýtala, aký prežila deň, čo sa jej páčilo, z čoho mala radosť. A Emka rozprávala a rozprávala. Až napokon zaspala. Existujú aj kuriózne spôsoby, ako ratolesť odstaviť. Synček mamičky Danky si prestal pýtat mliečko potom, ako nabralo chuť čierneho korenia. Asi netreba ďalej rozvádzať, ako k tomu prišlo:-)

 
Každé dieťa je iné, je originál. Čo platí na jedno, už na druhé platiť nemusí. Keď budete počúvať svoju intuíciu a aj vaše dieťa, budete presne vedieť, čo robiť, aby to bolo správne pre vás a aj pre vašu ratolesť.

foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.