matka s deťmi

Povedzme si otvorene: Veľká časť chodu každej domácnosti, jej fungovanie a jej účelnosť, je výsledkom úsilia žien. Či už sú matkami alebo nie. To, čo nájdete v chladničke, to, čo visí manželovi v skrini, či to, že deti majú všetky pomôcky na výtvarnú. Na manželových alebo partnerových pleciach je akosi historicky daná povinnosť zabezpečiť dostatok zdrojov, aby ženy mohli toto všetko koordinovať. Preto je niekedy nevyhnutné a to najmä v prípade mužov, hľadať možnosť zárobku aj ďalej od domova.

 

Dlhé pracovné cesty

Mnoho partnerstiev je nútených obetovať svoje spolužitie práci. Ak manžel nemá možnosť zarobiť v blízkosti domova dostatok finančných prostriedkov, zvolí často možnosť vycestovať za prácou. A tak na niekoľko dní, možno aj týždňov je nielen domácnosť, ale aj výchova detí v rukách manželky. Obaja partneri si začnú na takúto situáciu zvykať a na nejaký čas to môže byť aj obohatením ich vzťahu. Vzdialenosť od seba je malou skúškou a o to krajšie je zvítanie sa po niekoľkých dňoch.

Peniaze či absencia rodiny?

Prežiť život neustálym čakaním a odrátavaním dní môže neskôr viesť k tomu, že prestaneme počítať s partnerovými rozhodnutiami a názormi. Život si začneme riadiť na základe svojich potrieb. Hoci chvíľky, ktoré rodina prežívala spolu, boli dokonalé, nedokážu pokryť čas, ktorý sa vyžaduje na jej upevnenie a harmonizovanie.

Premárnená šanca

Ak táto situácia trvá niekoľko rokov, je len maličká šanca, aby takáto rodina bola naozaj funkčná. Deti sa naučia žiť sami s mamou a otec je len osoba v zálohe, ak by mama niečo nezvládla. To, že čas sa nedá vrátiť a deti zrazu dospeli a vy ste pri tom neboli spolu, asi tiež neprispeje k vzájomnému porozumeniu.

Nemajú si čo povedať

Po niekoľkých rokoch samostatného (ne)spolužitia a úžasného návratu domov sa môže stať, že vedľa seba sedia dvaja ľudia, ktorí sa síce majú radi, ale akosi sa navzájom nepotrebujú. Majú svoje životy, svoje koníčky, ale čo vlastne nemajú, je spoločná minulosť. A možno ani spoločná budúcnosť. Je potrebné byť opatrný vo výbere rozhodnutí, ktoré robíme v mene dobra pre rodinu.

foto: pixabay.com

 

 

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.