žena

Zimné obdobie každoročne praje virózam, chrípkam alebo angínam. Nevyhnú sa im deti a ani dospelí. Môžu znepríjemniť dni tehuľkám aj čerstvým mamičkám. Práve pri ženách, ktoré majú po pôrode, sa ale zvýšená teplota a horúčka nemusí vyskytnúť len v súvislosti s vírusom. Kedy teda máme vysoké teploty pripisovať len viróze a v akom prípade môžu byť signálom komplikácií vzniknutých pri pôrode?

Na každú mamičku s čerstvým uzlíčkom z pôrodnice je toho veľa. Domácnosť musí ísť na chvíľu bokom a každú voľnú chvíľu zaberá dojčenie dieťaťa. Žena sa môže právom cítiť vyčerpaná a mať dojem, že nič iné okrem dieťaťa nestíha. A ak sa k tomu pridruží ešte nebodaj nádcha, kašeľ, bolesti hrdla a tiež vysoké teploty, je to na zbláznenie. Už sa nestaráte len o dieťa, ale aj o seba.

Zhrnieme to: ak cítite príznaky virózy, ktoré sme vyššie uviedli, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nemusíte obávať, že zvýšená teplota signalizuje niečo vážnejšie. Stavte na prísun teplých čajov s medom a citrónom, prípadne sa poraďte v lekárni, ktoré lieky na zmiernenie kašľa, nádchy a bolesti hrdla môžete užívať počas dojčenia.

Ak ste ale po pôrode zaznamenali zvýšenú teplotu bez sprievodných znakov vírusového ochorenia, môže signalizovať aj komplikáciu po pôrode. V minulosti sa hovorilo o tzv. “horúčke šestonedieľok”. Zlá hygiena zdravotného personálu pri pôrode veľakrát spôsobovala zápaly maternice až úmrtie rodičiek. Dnes je už úroveň pôrodných sál na omnoho vyššej úrovni. Aj napriek tomu sa môže stať, že vplyvom zlého hojenia rán po pôrode, pomalým sťahovaním maternice alebo baktériami z pošvy, dôjde k zápalu maternice. Dôvodom môžu byť aj zvyšky placenty, ktoré zostali v maternici. Preto je dôležité po pôrode poriadne prezrieť placentu.

Ak spozorujete bolesti hlavy, bolesti v podbrušku, hnisavý výtok, prípadne bolesti pri močení a teplotu nad 38 stupňov Celzia, je potrebné vyhľadať svojho gynekológa, ktorý spraví sono maternice a rozhodne o ďalšej liečbe.

foto: pixabay.com