Šokujúca otázka, ktorú si musela položiť Heidi Loughlin z Bristolu. V dvanástom týždni tehotenstva tejto mladej, dnes tridsaťtri ročnej žene lekári diagnostikovali rakovinu prsníka. S partnerom Keithom čelili vážnej dileme – zastaviť liečbu matky a tým zachrániť život dieťaťa, alebo zachrániť matku s rizikom ohrozenia, prípadne smrti plodu. 

Statočný pár sa rozhodol pokračovať v tehotenstve, ubrať na ťažkej chemoterapeutickej liečbe i za cenu, že Heidi rakovine podľahne.

Na pokraji síl

Situácia, v ktorej sa nechce ocitnúť žiadna matka na svete bola o to vážnejšia, že Heidi už dve deti má. Musela pritom myslieť aj na možnosť, že ak rakovinu prsníka neprežije, jej dvaja synovia môžu stratiť matku. Zariskovali v snahe zachrániť život ešte nenarodenej dcéry.

Zo zúfalstva si založila blog

V snahe ventilovať svoje emócie a zdieľať pocity so svojimi priateľmi a známymi si Heidi založila blog. Jeho obsah sa však rýchlosťou blesku rozniesol po sociálnych sieťach a príbeh odvážnej ženy obletel svet. Ozvali sa aj iné ženy s podobným osudom, ich morálna podpora bola pre Heidi obrovská. Blog dokonca získal národné ocenenie.

Nešťastie nechodí po horách

11. decembra 2015 prišli lekári s ďalšou zdrvujúcou správou. Výsledky testov matky i dieťaťa sú natoľko zlé, že bolo potrebné vykonať cisársky rez. A to okamžite. Malá Ally Luise sa síce narodila živá, avšak jej telesné funkcie boli natoľko oslabené, že po ôsmich dňoch života zomrela.

Akoby toho nebolo málo, doslova pár dní po smrti malej Ally Heidi absolvovala nové testy, v ktorých sa potvrdilo, že rakovina zasiahla aj pľúca. “Je smutné, že sa rakovina dostala do štvrtého štádia. Aj keď sa vyliečim, neznamená to, že sa choroba nikdy nemôže vrátiť. Mám však dvoch synov a musím žiť pre nich. Rovnako je tu Keith. Potrebuje ma tak ako ja jeho, ” povedala pre denník Bristol Post.

O príbeh Heidi a jej výnimočné tehotenstvo sa už začali zaujímať svetové médiá. Vzniklo niekoľko dokumentárnych filmov, ktorých hlavnou myšlienkou je podporiť matky s rovnakým, alebo podobným osudom.

“Chcem pomôcť všetkým ženám, ktoré kvôli rakovine prišli o svoje dieťatko. Chcem, aby vedeli, že nie sú samé. Snáď im to pomôže prekonať izolovanosť, ktorú prežívajú, ” odkazuje Heidi.

“So smrťou si tykám”…

…vyhlásila Heidi. V súčasnosti je po mastektómií prsníkov a pod dohľadom lekárov začína pomaličky opäť žiť.

 

Zdroj: storminatitcup.blogspot.com, www.bristolpost.co.uk | Foto: www.facebook.com/storminatitcup, www.financialluae.com