muž a žena

Ako často máte čas na spoločný rozhovor so svojim partnerom? Priznajte sa, že v návale všetkých starostí a práci s deťmi a v domácnosti, toho času nie je až tak veľa, ako by ste si predstavovali. A ak aj prebehne nejaká debata, väčšinou je o tom, čo sa dialo v práci, čo ste riešili doma s ratolesťami alebo sú to veci typu, čo je potrebné nakúpiť.

Niektorí ľudia sú tichšej povahy a cez deň toho veľa nepovedia. Informácie je z nich niekedy potrebné priam ťahať. Iným sa naopak ústa nezatvoria čo je deň dlhý. Ideálne je nájsť medzi týmito extrémami zdravý stred. Je dôležité vyjadriť svoje pocity partnerovi a neuzatvárať sa do seba. A tiež je vhodné vedieť vycítiť, kedy už rozprávame príliš veľa a bolo by namieste sa trochu opäť stíšiť, aby sa dostal k slovu aj partner. 🙂

Vzájomnej komunikácii sa učíme po celý život. Partnera spoznávame stále lepšie a lepšie a vieme, akým spôsobom s ním komunikovať. Nemala by chýbať kultivovanosť a slušnosť, majme svojho partnera v úcte a zároveň vyžadujme, aby sa úctivo správal aj on k nám. Povýšenectvo, hrubé výrazy a slovník grobiana by v žiadnej domácnosti nemali mať miesto.

Pokúste sa vytvoriť pokojnú rodinnú atmosféru, aby sa nielen partner ale aj každý člen rodiny cítil uvoľnene a dokázal otvorene prejavovať svoje pocity a túžby. Nikto z rodiny by sa pre vyjadrenie svojich citov nemal dočkať výsmechu, nepochopenia alebo odmietnutia.

Ak máte dojem, že neviete nájsť vhodný čas na komunikáciu, ideálny je večer. S deťmi sa môžete porozprávať pred spaním. Vtedy sa dokážu najviac otvoriť a vyjadriť, čo ich trápi a z čoho sa tešia. A s partnerom si vyhraďte čas na rozhovor, keď deti uložíte spať. Stačí len vypnúť televízor, notebook a odložiť telefón. A čas na rozhovor je tu. 🙂

foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.