Placentofágia, alebo konzumácia placenty, nie je nijaký novodobý rozmar, avšak v poslednej dobe sa o danom “trende” zvyšuje povedomie. Konzumácia placenty po pôrode však môže dieťatko vážne ohroziť.

Placentofágia je praktika, ktorá je rozšírená u zvierat, ktoré po zrodení nového života, placentu skonzumujú. Táto praktika sa postupne rozšírila aj v rôznych kultúrach a v modernej spoločnosti rozdelila ženy na dva tábory. Podporovateľky tohto post-pôrodného rituálu tvrdia, že je to prospešné ako pre matku tak aj pre novorodenca. Placenta sa dá konzumovať surová, pripraviť ako mäso, dá sa tiež pridať do smoothie, poprípade vysušiť a vyrobiť z nej kapsule.

Placenta je plná rôznych hodnotných a výživných látok ako napríklad železo, vitamín B6, hormóny – oxytocín a prolaktín, či bielkoviny. Zároveň obsahuje aj rad imunitných buniek. Pri vývoji dieťaťa placenta funguje ako filter, cez ktorý plod dostáva nielen výživné látky, ale cez ktorý aj vylučuje tie odpadové. Po pôrode však stratí svoju funkciu a preto zároveň s dieťatkom “porodí” žena aj placentu.

Ľudia, ktorí podporujú konzumáciu placenty hovoria, že môže zvýšiť množstvo energie a materského mlieka. Tiež tvrdia, že môže pomôcť vyrovnať hormóny po pôrode, znížiť šance na popôrodnú depresiu a nespavosť. Tieto tvrdenia však neboli zatiaľ úplne otestované, takže neexistuje žiadny dôkaz, že konzumácia placenty je skutočne prospešná.

Prečo sa neodporúča placentu konzumovať?

Práve kvôli tomu, že placenta filtruje odpadové a iné nežiadúce látky, sa môže stať, že pri konzumácii sa opätovne dostanú do organizmu matky a dojčením prenesú do organizmu dieťaťa. Ak mala matka nejaké komplikácie pri tehotenstve, patogény by mohli spôsobiť tie isté komplikácie pre dieťa aj po narodení. I keď existuje mnoho spôsobov ako placentu pripraviť, žiadne regulácie nestanovujú, ako sa dá pripraviť tak, aby sa v nej zachovali len živiny a nie nežiadúce látky.

Zdroj, Foto: flamingfeed.com / littlethings.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk