Aj na prvý pohľad drobnosť môže spraviť veľké veci. Príkladom je maličkosť, ktorá pomáha predčasne narodeným deťom a detičkám zo srdcovými ťažkosťami na Slovensku. Okrem nich najnovšie z nej môžu mať radosť aj hendikepované a opustené bábätká.

Projekt Chobotničky sa k nám dostal z Dánska, kde sa zrodil tento nápad. Háčkované chobotničky deťom v inkubátoroch pripomínajú pupočnú šnúru a zabraňujú tak nebezpečnému ťahaniu hadičiek. Detičky sa hrajú s chápadlami chobotničky, takže si neublížia. Na Slovensku týchto skvelých pomocníkov vyrábajú dobrovoľníci po celej krajine.

Ako sa ukázalo, ich význam je veľmi veľký. Detičky s chobotničkami majú lepšie dýchanie a pravidelnejší srdečný tep. Preto by sa odteraz mali tieto zvieratká dostať k väčšiemu množstvu detičiek a radosť urobia aj hendikepovaným deťom ležiacim v postieľkach.

Ak by sa šikovné ruky niektorej z vás chceli k tomuto projektu pridať a vyrobiť chobotničku, mala by spĺňať tieto atribúty: má byť uháčkovaná zo 100-percentnej bavlny, aby sa dala dezinfikovať, ako náplň treba použiť duté vlákno a nesmie obsahovať plastové a ani iné látkové časti. Telo má byť veľké 6 až 8 centimetrov a chápadlá 14 až 16 centimetrov. Celá chobotnička má mať maximálne 22 centimetrov. Zbiera ich nadácia Agel.

Zdroj: dobrenoviny.sk | Foto: Facebook / Chobotničky pre srdiečkove detičky