“Iba dva dni po tom, ako ma s dcérkou prepustili z pôrodnice, som zažila obrovský šok. Nikto ma na túto situáciu nepripravil, lekárka ani sestričky o tom nevraveli. Počas prebaľovania som v dcérinej plienke objavila krv a zatmelo sa mi pred očami. Hneď som myslela na to najhoršie,” spomína na nepríjemné prekvapenie mamička Sylvia.

Dnes už vie, že krvácanie dievčatiek je v období krátko po ich narodení prirodzené. Ľudovo sa tento jav nazýva “novorodenecká menštruácia.”

Prekvapenie číslo jeden – výtok

Falošná menštruácia vzniká ako dôsledok vyplavovania hormónov, ktoré medzi sebou dieťatko a matka počas tehotenstva cez pupočnú šnúru zdieľali. Špinenie sa nemusí prejaviť zákonite u každého dievčatka. Ak sa však objaví, môže mať odlišné prejavy. Niektoré ženy popisujú výtok v plienke ako belavý, iné zas ako krvavočervený. V každom prípade však nepodliehajte panike, po pár dňoch tento jav prejde a telíčko dcérky sa so zmenou hormónov krásne vysporiada.

Rozhodne sa však netreba spoliehať na vetu “veď to nejako prejde.” Krvácanie či špinenie treba sledovať. Ak by sa vám predsalen čosi nezdalo a krvácanie či špinenie by neodznievalo prirodzene po piatich dňoch, prípadne malo inú farbu či nebodaj zápach, je lepšie kontaktovať svojho pediatra.

Prekvapenie číslo dva – výtok z prsníkov

Tak, ako v prípade falošnej menštruácie, i výtok z bradaviek môže nastať tri až päť dní po narodení, kedy sa telíčko čistí od matkiných hormónov. Tento výtok však môžu mať i chlapci, nielen dievčatká. Prsníky a bradavky sú vtedy zdurené, výtok sa podobá skôr materskému mlieku. Citlivé miesta na hrudi netreba nejako špeciálne ošetrovať, ani stláčať a výtok nasilu vytláčať – ide o dočasný stav.

Zdroj: www.webmd.com | Foto: www.pexels.com, www.nursedegree.net