Diskusia, ktorá sa na internete stáva stále viac opakovanou. Existujú kritéria ako rozčleniť biomatky, pesudomatky, či iné matky? Je to vôbec potrebné?

Asi je to iba otázkou pohľadu na vec. Pre niekoho je biomatka žena, čo sa snaží používať pri výchove dieťaťa prírodné produkty, namiesto jednorazových preparfúmovaných plienok radšej používa látkové, namiesto drahých chémiou nasiaknutých vlhčených obrúskov používa čistú vodu, dieťa nemá v kočíku ale spokojne pri sebe v nosiči či šate, dojčí aj po 12-tich mesiacoch a nikdy nedáva umelé mlieko, príkrmy robí sama z potravín, ktoré vidí ako vyzerajú a nekupuje rozmixované hotové jedlá, nedáva na dieťa žiadnu komerčnú chemickú kozmetiku. Ani ho neočkuje.

Pre iné je to zase matka, ktorá sa rozháda s celou rodinou, lebo si vraj ide podľa nových trendov, že nedáva dieťaťu čokoládu, nenecháva ho u starých rodičov, nenastúpi hneď po roku do práce.

Pre niektorých to je žena, ktorá sa iba snaží viesť deti k zdravej strave, nedovolí im pozerať celé dni na televízor a neťahá ich po obchodných centrách.

Iná sa na pojem biomatka pozerá z viacerých uhlov, lebo závisí aj od toho, komu túto otázku položíte. Pre ženu, ktorá sedí s kamoškami na kávičke a dieťa dava opatrovateľke, je biomatka už tá, ktorá, ,,obetuje” svoje prsia a kojí.

Pre ženu, ktorá používa bio/eko produkty, celý život je vedená k láske k prírode a žije niekde na lazoch, môže byť biomatka až tá, ktorá rodí do potôčika a jej deti nikdy nevideli lekára.

Nedá sa to teda definovať, pretože čo mi považujeme za bio, je pre iné normálne, je to subjektívne. Zásadou je nájsť si svoju cestu, nikoho neodsudzovať, lebo svoje bio a nebio veci, aj tak môžeme deťom odovzdávať len do istého veku potom sa už budú rozhodovať samé, čo budú jesť, či sa dajú zaočkovať a ako budú svoj život smerovať. My im môžeme odovzdať iba svoje poznatky.

Preto neútočme jedna na druhú, nevytvárajme zbytočné napätie a užívajme si každá krásne chvíle so svojimi deťmi. Lebo v konečnom dôsledku je to, že všetky sme matky a milujeme deti. 

Foto: pixabay