Kto je pre dieťa dôležitejší: otecko alebo mamička? A ruku na srdce, dámy: Ak preskočíme tie povinné frázy, typu „samozrejme, že obidvaja rodičia rovnako“, ktorými blahosklonne chlácholíme našich mužov, každá z nás má jasno – sme to jednoznačne my MATKY. O to horšia bude pre vás správa, že  posledné vedecké štúdie hovoria niečo trošku iné.

 

Áno, máte právo na pochybnosti…a na hnev…veľký hnev! To vy ste s vaším potomkom od narodenia, každú minútu života. To vy poznáte každý odtieň plaču i smiechu, jeho náladu i obľúbenú hračku…Či vari otec si prechádzal tortúrou ranných nevoľností a bolestivým pôrodom? Či vari on mal do krvi rozkúsané bradavky po dojčení a zničený chrbát z večného hojdania v náručí? Ako si niekto dovoľuje tvrdiť, akosi niekto dovoľuje len pomyslieť, že v živote vášho dieťatka je ON dôležitejší ako VY?  Iste, znie to absurdne. Ako to teda v skutočnosti je?

Čo nám dáva otec

Na začiatok jedno spresnenie: Tieto nehorázne zistenia sa týkajú iba dievčat.  Ale čo si treba uvedomiť predovšetkým: Nikto netvrdí, že vaša dcéra vás má rada menej, ako váš syn. Ani to, že ONA nepotrebuje vašu starostlivosť a lásku. Je to len o tom, že budúcu osobnosť a spôsob uvažovania každej ženy formuje v prvom rade jej vzťah s otcom.

Podľa výskumu zverejneného v časopise Journal of Family Psychology dievčatá, ktoré majú so svojimi otcami blízky a zdravý vzťah, sú v dospelosti organizovanejšie, zvyčajne netrpia pocitmi úzkosti alebo depresiou a oveľa lepšie zvládajú stresové situácie…a majú väčšiu šancu založiť spokojnú harmonickú rodinu.

V istom ohľade je to logické. Veď práve cez osobu svojho otca  zisťujeme, ako môžeme byť vnímané mužom: ako princezná, krehká kvetinka, slúžka, či životné sklamanie? Otec sa stáva hrdinom malého dievčaťa, hlavne ak sa o ňu dobre stará. Ale ak sa aj nestará – dcéra po jeho pozornosti túži, prípadne si ho začne vo svojich predstavách idealizovať. Preto ak ju opustí, či dokonca týra, môže jej úplne zničiť šancu na šťastný život. V každom prípade, obraz svojho otca si chtiac-nechtiac nesie navždy vo svojej duši – v tom dobrom, aj v tom zlom.

Ocinkove dievčatko

Podľa ďalšej štúdie publikovanej v psychológii Dnes Dr. Jennifer Krombergová vysvetlila, že rodičia sú tí, ktorí učia dieťa vyjadrovať a prijímať lásku, riešiť konflikty a získať špecifické sociálne návyky. Takže, keď je dievča emocionálne zosúladené s otcom už od prvých rokov života, podvedome ju to pripraví na jej budúci vzťah s partnerom. Teda na názore, že  ženy vo všeobecnosti podvedome inklinujú k výberu mužov pripomínajúcich ich otca, je veľký kus pravdy.

Keď sa otec zapája od začiatku do výchovy svojej dcéry, rozvíja silnú osobnosť, ktorá sa stane schopnou, aby sama ovládla svoj život.

Drahé mamičky, vaša úloha nie je degradovaná, či znehodnotená. A hlavne je potrebné si uvedomiť: je v plnom záujme vášho dieťaťa posilňovať puto medzi otcom a dcérou. Práve tým môžete svoje dieťa ubiť šťastným.

Zdroj: themindsjourn.com | Foto:pixnio.com; pexels.com; pxhere.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Katarina B
Kedysi som bola ambiciózna workoholička žijúca, len pre svoju prácu. Bola som nespútaný živel milujúci búrku a prehýrené noci. Teraz som pokojná matka dvoch malinkých čertíkov a usadená "zúfalá manželka". A viete čo? Mne sa to takto páči.